Unsplash/Candice Picard

Vzťahy bývajú niekedy zložité. Ak sa o ten svoj poriadne nestaráš (a ani tvoj partner), skôr či neskôr to môže skĺznuť do stereotypu. Odtiaľ je len krátka cesta k zvyku. Veľa dvojíc spolu ostáva len preto, že sú spolu už roky a nevedia si predstaviť z takéhoto vzťahu odísť.

Niekedy sa však láska pomaly vytráca a vy ste spolu aj napriek tomu, že tie city nie sú také ako na začiatku. Možno sa aj trápite a nie ste spokojní s tým, ako to medzi vami je. Ale aj tak si nedokážete vybaviť scenár, že by ste zrazu boli bez seba. Alebo že by ste po toľkých rokoch ostali single.

Vy dvaja ste si na seba jednoducho tak zvykli, že sa beriete ako samozrejmosť a ani vám nenapadla možnosť, že by to zrazu mohlo byť nejak inak. Ale vo vzťahu by to nemalo takto fungovať. Je jasné a úplne pochopiteľné, že tie roky sa jednoducho zahodiť nedajú. Prežili ste toho naozaj veľa.

Máte pekné, ale aj menej pekné spomienky. Preskákali ste si všeličím, no aj napriek všetkému ste ostali spolu. Buď teraz k sebe úprimná – bolo to kvôli láske alebo len kvôli istote? Pamätáš sa, kedy naposledy si si povedala, že ho skutočne aj po toľkých rokoch miluješ? 

Ak na túto otázku hľadáš odpoveď dlho alebo veľmi ťažko, asi sama dobre vieš, že to nie je úplne v poriadku. Aj keď je to ťažšie, dvojice sa rozchádzajú aj po dlhých rokoch spolužitia. A je to v poriadku. Nemôžeš brať svojho partnera ako samozrejmosť.

Vzťahy by nemali byť len o zážitkoch a spoločne prežitých rokoch. Aj po tak dlhom čase by mala byť medzi vami láska, dôvera, rešpekt a iné ďalšie aspekty vzťahu. Mala by si sa cítiť milovaná a rovnako aj tvoj partner. Mala by si nielen dávať, ale tiež dostávať. Mala by si byť šťastná a tešiť sa na každý nový deň.

Zažívaš teraz také pocity? Ak nie, máš len dve možnosti. Buď sa obaja poriadne posnažíte, aby ste vo svojom vzťahu opäť naštartovali iskru a zabudnuté pocity lásky, alebo sa budete musieť vybrať každý inou cestou. Iné možnosti neexistujú.

Ty a rovnako aj tvoj priateľ máte právo na šťastie a vzťah, v ktorom sa budete cítiť naplnení. Je preto len na vás, ktorú možnosť si vyberiete. Ale vedz, že ak ostaneš v takomto vzťahu len zo zvyku, bude ťa to vnútorne ničiť. Až kým to nedospeje do štádia, že stratíš chuť do života a nebudeš v ničom vidieť zmysel. A to určite nechceš.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating