Unsplash/Kinga Cichewicz

Život bez kníh si už hádam ani nedokážeme predstaviť. Kým kedysi patrilo čítanie skôr bifľošom a ostatní si z toho uťahovali, dnes je všetko inak a menšinou sa stali skôr tí, ktorí knihy nečítajú vôbec.

Prestaň, prosím ťa, s výhovorkami, že nemáš na čítanie čas. Nemusíš s knihou v ruke tráviť hodiny denne, úplne postačí, ak si prečítaš pár strán, ktoré ti zaberú 15 až 30 minút. Dôležité je, aby si to robila každý deň. Len tak môžeš z čítania vyťažiť maximum. Určite si nevedela, že táto aktivita má mnohé výhody prospešné pre tvoj organizmus.

Budeš mať menej stresu

Ak teraz nemáš najlepšie obdobie a zažívaš stres, čítanie by si mala zaradiť do svojich činností. Aspoň na chvíľu zabudneš na svoje problémy, pretože vstúpiš do iného sveta a budeš sa zžívať s inými postavami. Podľa portálu Ideapod dokonca stačí 6 minút čítania denne a tvoj stres sa zníži až o 68 percent.

Zdravotné benefity

Okrem znižovania stresu má čítanie aj iné zdravotné benefity. Ľudia, ktorí pravidelne čítajú alebo hrajú psychicky náročnejšie hry (napríklad šach), majú až 2,5-krát nižšiu pravdepodobnosť na vznik Alzheimerovej choroby.

Zlepší sa dokonca aj tvoja koncentrácia, pretože sa budeš musieť sústrediť len na to, čo čítaš. Nebudeš musieť popri riešení e-mailov ešte telefonovať a venovať sa ďalším veciam. Vďaka čítaniu trochu spomalíš.

Cvičenie pre mozog

Čítanie je ako cvičenie pre tvoj mozog. Zlepší sa aj tvoja pamäť, pretože si budeš musieť pamätať, ktorá postava v knihe čo urobila a aké sú jej vlastnosti. Inak by si sa v deji neustále strácala.

Lepší spánok

Čo robíš tesne pred spánkom? Predpokladám, že ešte narýchlo skontroluješ, čo nové sa stalo na sociálnych sieťach. A potom sa čuduješ, prečo nevieš zaspať. Modré svetlo vyžarujúce z takýchto zariadení ti tomu zabráni. Naopak, ak pred spaním prečítaš aspoň pár strán, ukľudníš sa a zaspíš oveľa ľahšie a rýchlejšie. Vyskúšaj to, naozaj to stojí za to.

Lepšie komunikačné zručnosti

Vďaka čítaniu sa rozširuje nielen tvoj všeobecný prehľad, ale predovšetkým tvoja slovná zásoba. Budeš sa tak vedieť lepšie vyjadrovať, nebudeš opakovať stále rovnaké slová a nebudeš potrebovať ani „barličky“, teda slovíčka, ktorými si len pomáhaš, aby si vyjadrila to, čo chceš povedať.

Čítanie z teba urobí aj viac empatickú osobu, pretože spoznáš desiatky rôznych problémov a príbehov. Keď tvoji priatelia budú potrebovať od teba pomoc, budeš im vedieť rýchlejšie a efektívnejšie poradiť.

Čas len pre seba

Najdôležitejšia vec na záver, vďaka čítaniu budeš mať čas len sama pre seba. Zabudneš na všetky povinnosti, ktoré ťa čakajú a ujdeš na chvíľu z tohto sveta do inej dimenzie. Urob si z čítania svoj vlastný rituál, na ktorý sa budeš môcť každý deň tešiť.

Pýtaš sa sama seba, ako začať viac čítať? V prvom rade odlož svoj mobil z ruky. Vždy, keď budeš chcieť skontrolovať a prescrollovať Facebook či Instagram, vezmi si knihu a prečítaj aspoň pár strán. Budeš veľmi prekvapená, koľko času vlastne tráviš na internete a úplne zbytočne. Prečítaj si náš článok, v ktorom nájdeš viac tipov na to, ako začať viac čítať.

 

Zdroj: ideapod.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife