Často sa stretávam s názormi ľudí. Je to úplne prirodzené, že nie každý vyhovuje nám a niečo každému vyhovujeme my. I keď si myslíme, že sme milé, že sa stále usmievame a pre ľudí by sme urobili prvé i posledné, aj tak sa nájde niekto, kto povie, že vyzeráme namyslene a že sme nevďačné. 

Môžeš urobiť aj to najväčšie dobro na svete, aj tak sa nájde niekto, kto ti povie, že je to len kvôli tomu, že chceš, aby ťa všetci obdivovali. Ľuďom sa nezavďačíš. Ale to je v poriadku.

Nedávno som sa rozprávala s mojou dobrou priateľkou o tom, že sa cíti ako mimozemšťan z inej planéty. Vraj nikdy nie je pre nikoho dosť dobrá. Vraj sa nechce prispôsobovať, ale spoločnosť na ňu tlačí a ona nevie, čo s tým. A samozrejme sa cíti nešťastná.

Myslím si, že dnešný svet má na nás obrovské požiadavky. Instagram nám predstavuje dokonalé krásky, ktoré sa už zobudia namaľované, jedia len #bio, #vegan a #raw, a ty len nechápavo pozeráš na displej a snívaš minimálne o výhre v lotérií. Do toho ešte aj stihnú cestovať, majú bezchybnú pleť a každý piatok a sobotu pridáva instastorky z najlepšej disco luxusnej párty, pritom sama je oblečená ako luxusná spoločníčka.

Tak ty, príliš nudná, naivná, nepochopená, hlúpa a málo uvoľnená, dám ti radu nad zlato. Avšak nečakaj nijaké zázraky, je veľmi jednoduchá. Buď sama sebou. Opäť ďalšie klišé, o ktorom veľmi rada píšem, ale ak nebudeš spokojná sama so sebou, kto iný bude?

Ak nechceš ísť na tú párty, tak nechoď.

Ak chceš byť konečne v piatok sama doma, tak buď.

Ak chceš čítať knihy, tak ich čítaj. Ak ti niekto povedal, že je to nemoderné, kašli na jeho slová.

Ak chceš cestovať s jedným ruksakom, choď!

Ak chceš pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú, pomáhaj.

Naučila som sa, že na prvom mieste som vždy ja. Moje potreby sú dôležité a pomáham samozrejme vtedy, keď to považujem za vhodné. Už nehovorím stále „áno“ a na otázku, prečo väčšinou netrávim piatky a soboty na párty, neodpovedám. Alebo to jemne vysvetlím svojským spôsobom. Koniec dilemy a riešenia.

Rob čo chceš. Pred pár dňami som čítala veľmi zaujimavý výrok: „Som za to, aby ľudia nasledovali to, čo milujú a čo im robí radosť. Pokiaľ to nezasahuje do slobody iných a neubližuje im to.“

Takže ak ti nabudúce niekto opäť povie, aká si nudná, iná a mala by si niečo so sebou robiť, skús urobiť len to, že obmedzíš spoločnosť podobných ľudí.

Asi si čakala, že ti dám obrovskú radu, ktorá ti zmení život. Avšak „byť sama sebou“ je to najdôležitejšie, čo musíš pochopiť a aj konať.

Držím ti palce, drahá.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.