Unsplash/Loes Klinker/Victoria Shes

Pri pohľade von z okna to už nie je „obraz“, ktorý by ťa tešil, čo? Kto z nás by nechcel späť leto? Hrejivé slnko, pohodu s priateľmi, svieže drinky a chutné jedlo. Slnko si domov privolať nevieš a zo studených drinkov by ťa zrejme bolelo hrdlo, no vôňu a chuť dovolenky si vieš vyčariť aj sama doma. 

Po návšteve Talianska, Indie, Vietnamu a Francúzska sa tentokrát vyberieme do Grécka. Chuť tejto obľúbenej destinácie si môžeš priniesť k sebe domov aj vďaka nášmu vyskladanému menu. To obsahuje typické pokrmy tejto krajiny, ktoré sú zároveň ľahké na prípravu, takže ich zvládneš, aj keď pobehovanie s vareškou v ruke príliš neobľubuješ.

Gréci si na raňajky či obedy nepotrpia, no večere sú pre nich spoločenskou udalosťou, pri ktorej sa stretne rodina a priatelia, aby si vychutnali hody. Olivový olej, med, jogurt, ryby, jahňacina, čerstvá zelenia, voňavé koreniny, dobré vína či ouzo – toto tu nesmie chýbať.

Predjedlo

Neexistuje snáď typickejšie jedlo ako grécky šalát, ktorý nájdeš pod názvom Choriatiki. Na prvý pohľad sa zdá, že je veľmi jednoduchý, no ver, že každý ho pripravuje inak a nikde ti nebude chutiť rovnako. Jeho základom musia byť rajčiny, uhorka, cibuľa, olivy, kvalitný olivový olej, syr feta, soľ a bylinky.

Polievka

Možno si to ani netušila, ale Gréci milujú polievky. Tie ich sú však väčšinou poriadne husté. Napríklad taká fasolatha, ktorú tvoria biele fazuľky, paradajky, cibuľa, mrkva a podľa odlišnosti receptov aj iná zelenina. Je veľmi sýta, takže pozor na veľkosť porcie, aby si sa dostala aj k ďalším chodom.

Hlavné jedlo

Souvlaki sa označuje aj za grécky street food, pretože jeho príprava naozaj nie je náročná. Ide o niečo podobné ako šašlík, teda naložené mäsko sa griluje na paličke. V Grécku nevynechaj jahňacie či kozľacie, no doma môžeš vyskúšať aj kuracie mäso.

Ako prílohu si k nemu sprav tzatziky (jogurt, nastrúhaná uhorka, cesnak, korenie), čerstvú zeleninu, poprípade pita chlieb.

Dezert

Typickú grécku sladkosť predstavuje loukoumades, ktoré na rozdiel od šalátu nebude tak ľahký, no tieto vyprážané guličky si zamiluješ. Ide o niečo ako naše šišky z kysnutého cesta, ktoré sa polievajú medom, posypú cukrom, škoricou či lieskovcami. Ozajstná sladká bodka, ku ktorej si priprav pohár vody.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife