Mnoho ľudí sa snaží predstierať, že žije iný život, ako v skutočnosti. Hrajú sa na niečo, čím nie sú a snažia sa dosiahnúť víziu ich vysnívaného života. Táto nekonečná snaha má však úplne iný efekt, ako by si mysleli. 

Keď príliš tlačíš na pílu, nebude sa ti dariť. Nehovorí sa predsa iba tak, že ak to prestaneš robiť, veci pôjdu ľahšie. Je to podobné ako keď človek zúfalo hľadá partnera, no nemá šťastie v láske. Až keď s tým prestane, zrazu do jeho života nečakane príde.

Ľudia sa snažia vyzerať fyzicky dokonalo, aj keď sa trápia pre svoje malé nedokonalosti. Tvária sa, že ich vzťahy sú ako z romantickému filmu, aj keď za zatvorenými dverami to vyzerá na triler. Na instagrame sa chvália značkovými vecami, ktoré si kúpia, aj keď majú ledva na nájom. Všetko to robia, pretože to do istej miery považujú za pravdivé. No snaha žiť dokonalý život si vyberá svoju daň. Medzi tým, čo ukazujú a tým, čo je pravda, uviazne mnoho ľudí.

Pravdou je, že samotná snaha o dokonalý život bráni ľuďom v tom, aby ho taký naozaj žili. Vezmú si do hlavy určitú myšlienku, ako by chceli pred druhými vyzerať a snažia sa k tomu cieľu kráčať. No čím ďalej idú, tým vzdialenejší ten život je. Nemajú v hlave nič iné a deň za dňom im uteká pomedzi prsty. Dni, ktoré by si plnohodnotne mohli užiť, venujú radšej klamlivým predstavám a trápeniu sa, prečo nemajú to, čo závidia iným.

Naše správanie je zodpovedné za naše výsledky. Ak klameš, klamstvo ťa obklopí. Ak sa snažíš o niečo, čo závidíš iným, budeš navždy v blúdnom kruhu, z ktorého sa bude ťažké dostať. Žiaden pokrok, ktorý spravíš, nebude pre teba dosť dobrý. A tak sa budeš naháňať za niečím, čo možno nikdy nedostaneš. Medzitým ti utečie vlastný život. Zmeškáš všetko to dobré a krásne, pretože si nebudeš uvedomovať, že to máš. Stratíš drahocenné dni a ľudí, ktorí ťa majú radi za to, aká si. Nie za to, aká by si mohla byť. Nič nie je dokonalé, no to neznamená, že to nie je dobré. Keď sa budeš snažiť žiť dokonalý život, nikdy nebudeš žiť skutočne.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.