Odpovede na psychologické otázky, ktoré ťa možno prekvapia.

Psychológia je mladý vedný odbor, ktorý sa zaoberá správaním a mentálnymi procesmi ľudí. Umožňuje nám pochopiť niektoré prvky správania a zároveň nám pomáha zvládať ťažké situácie. Internetový portál psychologytoday nedávno zverejnil niekoľko odpovedí na otázky, ktoré zaujímajú nejedného z nás. Prinášam ti výber tých najzaujímavejších.

Tvrdenie číslo 1 : Náš mozog je plne vyvinutý už v okamihu narodenia.

LOŽ.  Nielen, že veľkosť mozgu sa časom zväčšuje, spolu s ňou nám rozvíja aj prefrontálna kôra, a to hlavne vo veku 16 – 18 rokov. Táto časť mozgu zodpovedá za určité aspekty osobnosti, svedomitosť a inhibíciu impulzov. Poškodenie či omeškanie vývoja tejto časti môže mať na svedomí poruchy s ovládaním impulzov.

Tvrdenie číslo 2: Protiklady sa priťahujú.

LOŽ. Existujú značné dôkazy o tom, že ľudia si skôr vytvoria priateľstvo s človekom, s ktorým majú niečo spoločné ( vek, etnikum, náboženstvo, výška, záujmy…). Len si predstav, žeby si šla na stretnutie s človek, ktorý by doslova neznášal tvoju najboľúbenejšie jedlo, kapelu či film.

 

Tvrdenie číslo 3: Slepí ľudia majú ostrejšie ostatné zmysly.

PRAVDA. Nie je to tým, žeby mali iné receptory dotyku alebo by lepšie počuli. Časti mozgu, ktoré spracuvávajú podnety dotyku a sluchu sú u nich lepšie vyvinuté v dôsledku kompenzácie.

Tvrdenie číslo 4: Každý z nás sníva, pokiaľ spí dostatočne dlho.

PRAVDA. Každý z nás sníva. Aj keď nie každý si to pamätá. Ak spíš dostatočne dlho, dostávaš sa do fázy spánku nazývanej REM, kedy snívaš.

Tvrdenie číslo 5: Ľudia využívajú len 10% mozgu.

LOŽ. Aj keď niekedy si z toho robíme žarty, každý človek musí využívať celý svoj mozog. Len si predstav ako dokážu niektoré, hoci aj malé neurologické zákroky, trvalo poškodiť človeka. Mozog je plný spojov, ktoré medzi sebou neustále komunikujú a podieľajú sa na správnom fungovaní celého organizmu.

Tvrdenie číslo 6: Pokiaľ začneš vyjadrovať svoj hnev, bude ti lepšie.

LOŽ. Ide o to, že týmto spôsobom sa naučíš posilňovať svoj hnev natoľko, že keď sa budeš cítiť frustrovaný rýchlejšie sa rozčúliš. Ide o zastaralé tvrdenie ktoré vychádza z počiatkov psychológie, kedy sa tvrdilo, že potlačovaný hnev treba z času na čas vypustiť, pretože inak vybuchneš ako parný hrniec.

Tvrdenie číslo 7: Dotyk je prvý zmysel, ktorý sa nám vyvíja počas vnútromaternicového vývinu.

PRAVDA. Dotyk je naozaj prvým zmyslom, ktorý sa nám vyvinie. Už v 8. týždni dokáže plod pomocou jeho líc a perí odpovedať na dotyk.  Ostatné časti tela takto reagujú v 14. týždni.

 

zdroj: psychologytoday.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.