Teraz úprimne, čítaš si niekedy zloženie kozmetických výrobkov? Alebo sa pri kupovaní rozhoduješ podľa ceny, obľúbenej značky či recenzií kamošiek a influenceriek? Ani nevieš, ako si tak môžeš škodiť.

Práve nevedomosť toho, čo si na svoju pokožku dávaš, môže spôsobovať problémy, ktoré ťa trápia. Vyrážky, čierne bodky, upchaté póry, mastná či príliš suchá a citlivá pleť. Každá z nás má minimálne jeden takýto problém.

Ak nepoužívaš prírodnú kozmetiku, je viac než pravdepodobné, že vo svojich produktoch by si našla aspoň jednu z týchto nebezpečných zložiek. Pokús sa takéto produkty nahradiť lepšími a kvalitnejšími, tvoja pokožka sa ti poďakuje.

Tieto zložky by tvoja kozmetika obsahovať nemala:

  • SLS (sodium lauryl sulfate)
  • parabény (predpony methyl-, ethyl-, otyl-, propyl-, butyl-)
  • silikóny (prípony silicon, -cone, -silanol, -silane, -siloxane) – napríklad dimethicon
  • minerálne oleje (parafín, paraffinum liquidum, liquid petrolatum)
  • triclosan
  • alumunium zirconium a iné zlúčeniny hliníka
  • benzyl acetát

zdroj: Pexels/Sam Lion

Nájdeš ich takmer všade – v šampónoch, sprchových géloch, mydlách, krémoch, zubných pastách, antiperspirantoch alebo aj v čistiacich prostriedkoch. Tieto zložky v našej kozmetike spôsobujú napríklad jej dlhšiu životnosť, krásnu penivosť a to, že našu pleť alebo vlasy dokonale vyhladia. Na prvý pohľad ide o účinky, ktoré vyhľadávame, pretože ich pravidelne vídame v reklame a tiež túžime vyzerať tak isto.

V skutočnosti však môžu spôsobiť alergické reakcie, podráždenie pokožky, upchávanie pórov, vyrážky, vysušovanie pokožky a v niektorých prípadoch dokonca ovplyvňujú aj našu hormonálnu sústavu. Predsa len, to, čo si nanesieš na pokožku, sa automaticky dostane aj do tvojho organizmu. Naozaj si chceš aj naďalej takto škodiť?

Skús sa teraz zo zaujímavosti pozrieť na zloženie kozmetických produktov, ktoré používaš najčastejšie. Nachádza sa v nich niečo zo zoznamu? Ak áno, nemusíš to ihneď vyhodiť (ale môžeš). Pri najbližšom nákupe však pozeraj na etikety a vyberaj si radšej prírodné varianty produktov, ktoré tieto zložky neobsahujú. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.