Vedeli ste, že strava, ktorú prijímame, môže ovplyvniť náš psychický stav? Výsledky štúdie ukazujú, konzumácia ktorých potravín nám na pocite vnútorného šťastia nepridá – práve naopak. Ich konzumáciou upadáme do depresie.

Čo ste dnes obedovali? Možno aj to, čo ste dnes mali na tanieri z dlhodobého hľadiska ovplyvní nielen vaše zdravie, ale aj vašu psychiku. Vedci prišli na to, čo sme podvedome tušili. Nezdravé potraviny a polotovary nám radikálne zvyšujú riziko depresie.

Ak ste teda mali na obed pizzu, hamburger či kupovaný zákusok, (ne)vedome ste si svojím výberom potravín zvýšili riziko vzniku depresie až o neuveriteľných 51 percent. A to číslo rozhodne nie je zanedbateľné.

Výsledky tejto štúdie však nie sú až také prekvapivé, dokazujú to, čo je zrejmé. V roku 2004 natočil filmár Morgan Spurlock kontroverzný dokument Super Size Me, ktorý ukazuje to, čo konzumácia fastfoodu dokáže urobiť nielen s naším telom, ale i s našou psychikou.

Morgan vo svojom snímku riskoval svoje zdravie. Po celý mesiac jedol trikrát denne  jedlo z McDonaldu, pričom musel vyskúšať všetko, čo má tento reťazec rýchleho občerstvenia v ponuke. Ak mu ponúkli XXL menu, nesmel odmietnuť.

Čoskoro jeho telo na tento monotónny typ stravy začalo reagovať. Nielenže pribral takmer dvadsať kíl, ale začal mať problémy aj s erekciou, vysokým krvným tlakom a taktiež sa u neho objavila depresia. Aj Morganov experiment, aj výsledky štúdie tak poukazujú na to, že zlá strava nás môže úplne zdevastovať.

Nedávnej štúdie sa celkovo zúčastnilo takmer 9 000 ľudí, ktorých výskumný tím sledoval počas šiestich mesiacov. Počas doby sledovania až 493 ľudí z analyzovanej skupiny začalo brať antidepresíva. Vedci (ne)prekvapivo zistili, že ľudia žijúci na polotovaroch a fast foodoch vykazujú menšiu telesnú aktivitu, pracujú viac ako 45 hodín týždenne, sú väčšinou bez partnera a fajčia.

Všetky tieto faktory vychádzajú zo stresu, kvôli ktorému ľudia neraz začnú podceňovať svoje zdravie. Na zmenu však nikdy nie je neskoro. Vždy máme šancu zmeniť svoj životný štýl. Viac sa hýbať, auto zaparkovať o pár metrov ďalej než zvykneme a vyjsť si aspoň na polhodinovú prechádzku.

Foto: pexels.com

Taktiež netreba zabúdať na to, že existujú aj potraviny, ktoré nám našťastie môžu pomôcť bojovať s depresiou. Sú to predovšetkým ryby, olivový olej, potraviny, ktoré obsahu Omega-3 mastné kyseliny či obyčajná šošovica. Ak bojujete s depresiou, skúste si zvýšiť aj dávky vitamínu D a B a miesto čokoládovej tyčinky siahnite radšej po banáne. Poďakuje sa vám za to nielen vaša postava, ale i psychika.

zdroj: spring

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.