Smutná žena pri plote
Pexels/Maycon Marmo

Človek je prirodzene spoločenský tvor. Každý z nás má síce inú osobnosť a charakter, no aj ten najväčší introvert potrebuje byť občas v kontakte s inými ľuďmi. Či už je to rodina, priatelia alebo kolegovia, je dôležité si s nimi udržiavať dobré vzťahy. To preto, aby sme neostali ako tí, s ktorými sa nikto nebaví. Tvoj spoločenský život si pritom môžeš zničiť aj vlastným správaním, nie len tým, že by ťa niekto vyslovene nechcel vo svojej prítomnosti.

Možno si to ani neuvedomuješ, no aj ty môžeš robiť veci, kvôli ktorým si zničíš kontakty a putá s inými osobami. Čím častejšie totiž budeš robiť nasledujúce 3 veci, tým je istejšie, že jedného dňa zistíš, že si osamelá a nikto si na teba čas nespraví.

Vyhováraš sa na prácu

Áno, všetci musíme pracovať. Niekto denne dochádza do roboty, niekto má homeoffice, jeden pracuje 8 hodín, ten ďalší 12. Potom prichádzajú iné povinnosti a času je nejak málo. No nikdy nie až tak, aby si prácu používala ako večnú výhovorku na to, prečo sa ti nechce obliecť a vyraziť von. Človek si dokáže oddýchnuť aj pri posedení s kamošmi. Nehovoriac o tom, že je to pre psychiku lepšie, než striedať zamestnanie s leňošením pred telkou.

Ak máš pocit, že naozaj nestíhaš žiť, je na čase, aby si si spravila rozvrh – bez srandy, keď si budeš veci plánovať, dokážeš všetky chvíle využiť naplno.

Nemáš záujem spoznať nových ľudí

Máš okolo seba ľudí, ktorí sú ti blízki a máš pocit, že spoznávať niekoho nového je len strata času. Už nie si školáčka, aby to šlo ľahko, tak na to kašleš. Lenže život sa rýchlo mení a ľudia z tvojho života môžu nečakane odísť. Aj tí najlepší priatelia sa môžu rozhodnúť, že chcú žiť v inom štáte. Z ďalších sa stanú rodičia a ty zrazu ani nemáš s kým vyraziť na pohár vína.

Rušíš dohodnuté akcie

Aj keď sa už s niekým dohodneš na stretnutí, alebo sľúbiš svoju účasť na nejakej akcii, si známa tým, že všetko na poslednú chvíľu rušíš. Raz či dvakrát je to v poriadku. No keď to začneš robiť pravidelne, ostatných to s tebou prestane baviť. Jednoducho ťa prestanú pozývať, pretože už tušia, že aj tak nedorazíš.

V tomto prípade by si si mala zapamätať, že sa to nie len že nepatrí, ale škodíš tým len sama sebe. Robíš si tým zlé meno a ničíš spoločenský život. Nevyhováraj sa na spomínanú prácu či únavu, keď si vopred o stretnutí vedela.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife