Photo by Yuris Alhumaydy on Unsplash

Je prirodzené, že sa pozeráš na ostatných s myšlienkami „Prečo také nemám?“ alebo „Prečo nie som taká?“. Bude to hlavne tým, že sme všetci odlišní a zároveň unikátni. Problém je v tom, že si viac všímaš krásu a úspechy ostatných, než aby si sa zamerala na seba. Máme pre teba však riešenie. Portál Psychology Today, Thrive Global a Tiny Buddha uviedli, ako sa dá s porovnávaním prestať a ešte ho môžeš využiť vo svoj prospech!

Počas svojho života stretneš mnoho ľudí, ktorí ťa môžu zaujať hneď na prvý pohľad. Je samozrejme, že si iná, ako oni. Lenže na tom nie je nič zlé. Máš vlastnú minulosť, ktorá ťa mala priviesť presne tam, kde si teraz. Neobviňuj sa z ničoho. Nedávaj si za vinu, že nie si tam, kde ostatní. Nech ťa trápi už čokoľvek, netýraj sa týmito negatívnymi myšlienkami. Práve naopak, skús z toho vyťažiť maximu.

Neplytvaj svojím časom

Kto kedy povedal, že musíš mať presne to, čo ostatní? Vôbec nemusíš byť ako oni. Buď sama sebou a snaž sa byť svojou najlepšou verziou. Ak ale naozaj trpíš týmto porovnávaním a máš kvôli tomu čoraz horšie myšlienky, zmeň to na inšpiráciu. Dovoľ nech ťa to motivuje a ty sa tak môže posunúť ďalej. Inšpiruj sa najviac, ako len vieš a pojem „porovnávanie“ nech už do tvojho slovníka nepatrí.

Nikdy nebudeš robiť niečo úplne rovnako ako ostatní. Je to práve kvôli našej rozdielnosti. Keď však poznáš niekoho, kto ťa dokáže motivovať v tom, čo chceš v živote dosiahnuť, drž sa toho. Staň sa najlepšou verziou samej seba a aj keby si nezmenila celý svet, ten tvoj môže byť o niečo krajší.

Prijmi samú seba

Všetko sa deje z nejakého dôvodu a isté veci v živote nedokážeš zmeniť. Vieš ich ale akceptovať. Je na tebe, ako sa ku všetkému postavíš, ale vďaka pokoju a vyrovnanosti budeš pripravená pohnúť sa ďalej. Ak si zažila niečo zlé a musela si si prejsť ťažkými skúškami, buď vďačná. Si tu a zvládla si to. Stala sa z teba silnejšia a odvážnejšia žena. Môžeš byť na seba právom hrdá. Nedovoľ však, aby ťa minulosť ťahala späť. Uzavri s ňou mier. Pamätaj si, kto si, ale napreduj nebojácne ďalej.

Na chvíľu sa dištancuj

Sociálne siete sú výraznou súčasťou našej spoločnosti. Možnože máš úplne pohodový deň, ležíš na gauči, scrolluješ všetko, čo nájdeš a zrazu sa v tebe objavia pochybnosti. Neskôr sa k tomu môže pridať znížené sebavedomie alebo frustrácia. Vtedy si treba uvedomiť, že je to hlavne virtuálna realita. Vidíš iba vonkajšok, nie vnútro. Nechaj sa sociálnymi sieťami inšpirovať. Ale v zdravej miere. Keby ťa to začalo skutočne deptať, vypni telefón. Aspoň na chvíľu. Ty predsa vieš, čo môžeš a chceš zlepšiť.

Buď spokojná s tým, čo máš

Skús si spísať body, ktoré sú v tvojom živote skutočne dobré a si za ne šťastná. Denne si opakuj, čo si už dosiahla a teš sa z toho. Je to skvelá prevencia, ako predísť porovnávaniu a jeho zlým myšlienkam. Zároveň to môžeš použiť aj ako ochranný štít. Kedykoľvek by na teba zaútočili známe frustrácie, pripomeň si, čo je v tvojom živote naozaj správne a úžasné. Určite toho nie je málo.

Buď svojou najväčšou výzvou

Ako sme vyššie spomínali, snaž sa stať najlepšou verziou samej seba. Buď svojím vlastným vyzývateľom, motivátorom a konkurentom. Ty vieš najlepšie, čo chceš dosiahnuť a zmeniť. Spýtaj sa samej seba, čo by si ešte mohla zlepšiť. Spoznávaj sa a hlavne sa miluj. Aj so všetkými ranami z minulosti. Pripomeň si, ako si to bravúrne zvládla a buď si tiež vlastnou inšpiráciou.

Zdroj: Psychology Today, Thrive Global a Tiny Buddha

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife