Cestovanie je svojím spôsobom idealizované. Všetci hovoria, že cesta ťa zmení. Vraj spoznáš tvoje životné ciele, zistíš, kto naozaj si, vraj tie najlepšie zážitky budú práve tie z tých dobrodružných ciest. O cestovaní sa píše, akoby to bolo niečo, čo ťa zrazu prebudí zo sna, o ktorom si doteraz snívala, akoby to nebolo nič iné len dni plné eufórie, zamilovania sa do novej kultúry.

Existuje veľa článkov (aj mojich), ktoré opisujú výhody cestovania. Máloktoré ale povedia, že je rozdiel byť na danom mieste ako hosť a byť hosťujúcim. Prvý z nich je ten lepší prípad, samozrejme. To je ten návykový druh cestovania, o ktorom každý tak veľa hovorí.

Zdroj: http://thoughtcatalog.com/

Zdroj: thoughtcatalog.com

Často som premýšľala o dobe, ktorú som strávila v Anglicku. Bol to čas, ktorý mi umožnil naplniť časť mojich snov. Vždy som si myslela, že to, čo chcem, je cestovať, odísť niekam preč a hľadať iný spôsob života. To, čo som našla, bola perspektíva. Každé miesto je svojím spôsobom krásne, ale zároveň má veľa chýb. Žiadne miesto nie je ideálne. Možno práve preto cesta zo mňa spravila dievča, ktoré rozpoznalo krásy rodných miest.

Tiež som sa naučila vidieť veci inak. Uvedomila som si to, čo som mala doma. Začala som si vážiť veci, ktoré som predtým brala ako samozrejmé. Sú tu ale ľudia, ktorí nepotrebujú cestovať na to, aby si uvedomili dôležitosť a podstatu vecí. A možno ty si jedným z nich. Možno nechápeš prečo všetci tak ospevujú cesty. Ani prečo sa cestovanie tak idealizuje. Ja tomu rozumiem len na základe osobnej skúsenosti.

Zdroj: autorka článku

Zdroj: autorka článku

Cestovanie je skvelá skúsenosť, ale povedať niekomu, pre koho cestovať nie je hlavnou prioritou, aby sa zbalil a niekam na chvíľu vypadol, je hlúpe. Poznám veľa ľudí, ktorí nedajú dopustiť na svoju rodnú dedinu. Poznám ľudí, ktorí milujú miesta, odkiaľ pochádzajú. (samozrejme, že k nim patrím aj ja) Poznám ľudí, ktorí nechcú cestovať. A títo ľudia sú fajn. Ak cestovanie nie je to čo chceš, netráp sa tým. Je kopa iných vecí, ktoré bavia a tešia teba.

Nechcem tým povedať, aby si necestovala vôbec. Urob to. Ja by som chcela ísť všade, keby to bolo možné. Ale moje varovanie je: never, že cestovanie by z teba spravilo zaujímavejšieho človeka. Budeš stále rovnakou osobou, s výnimkou toho, že sa s ostatnými môžeš podeliť s vtipnými príbehmi, ktoré by sa ti stali v Amerike, ale rovnako aj v Európe.

Zdroj: http://thoughtcatalog.com/

Zdroj: thoughtcatalog.com

Necestuj len preto, že to je to, čo dnes všetci robia. Ak si spokojná tam, kde si, nenechaj ľudí, aby ti hovorili, že inde budeš šťastnejšia. Nebuď žiarlivá na tých, ktorí videli svet. Ak chceš cestovať len preto, aby si uspokojila svoju zvedavosť, urob to. Ale ak sa niekde vo svete cítiš ako doma, ak vieš, že si doma, tak v otázkach toho, kto je najšťastnejšou osobou našej generácie, si už dávno vyhrala…

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.