Ako schudnúť na bruchu
Unsplash/Jane Sundried

Vždy je dôležité povedať svoj názor, ale to neznamená, že by sme mali svoju polovičku kritizovať a priam až zhadzovať. Jej sebavedomie tak dostáva tvrdú ranu pochybností a situácia sa nezachráni ani výrokom „veď to bola iba sranda“.

Slová majú na človeka silný účinok, nehovoriac o tom, ako dlho ich bude mať v hlave. Portál PsychCentral, Psychology Today a Bustle uviedli prejavy ponižovania a čo ho spôsobuje.

Kritika je odkazom raneného ega

Ak ťa tvoja polovička nepríjemne zhadzovala počas nedorozumenia alebo silnej hádky, neudialo sa tak kvôli odlišnému názoru. Cíti sa znehodnotene a práve kritika slúži na ochranu ega. Vo vzťahu to vytvára obrovský tlak na obe strany. Kým sa jeden snaží diktovať rozkazy svojím ponižovaním, ten druhý sa cíti spútane.

Ako by sa zrazu musel kompletne podvoliť a tento pocit obmedzenia nie je pre nikoho príjemný. Zhadzovanie má rôzne formy a môže sa vyskytovať v rôznych situáciách. Na tom však nezáleží. Ak ťa to ranilo, je nutné o tom hovoriť.

Znehodnocovanie citov

Si človek. Bolo by zvláštne, ak by si nič necítila. Pamätaj, za toto by si nikdy nemala byť kritizovaná. Nedokážeš to zmeniť a už dupľom by si sa nemala za emócie hanbiť. Keď ťa kvôli nim niekto nepríjemne vysmeje alebo celkovo šokuje svojou reakciou, mala by si spozornieť. Vždy sa treba rozprávať o tom, čo sa v nás odohráva. Či je to dobré alebo zlé. Práve vďaka tomu sa prejaví, akého človeka máš pri sebe.

Nedovoľ, aby ti z vlastného sna spravil nočnú moru

Chceš zo života vyťažiť maximum a niečo dosiahnuť? Potom vieš, že musíš mať vlastné ciele a sny. Je to krásne. Každý deň máš čo robiť a vydávaš sa na cestu, počas ktorej sa veľa naučíš. Možno si už niekomu povedala, po čom najviac túžiš a teraz máš v sebe nepríjemné pocity. Ak ti dotyčná osoba skritizovala tvoj sen, nenechaj sa odradiť.

Nedovoľ, aby sa z neho stala nočná mora. Nepúšťaj k sebe tieto posmešky a naďalej pracuj. Keby to nemalo vyjsť, tak by si mala aspoň ďalšiu skúsenosť do zbierky. Avšak to zistíš až časom, sama. Preto sa zbav tejto jedovatej kritiky. Hlavne, ak je od blízkej osoby.

Drž sa toho, kým si

Každý z nás je jedinečný, no zároveň, nikto nie je dokonalý. Sme iba ľudia a máme svoje chyby. V partnerských vzťahoch často nastáva tento problém – spočiatku sú obe strany očarené svojím novým objavom a postupne zistia, že mali na očiach iba ružové okuliare. Vtedy sa zistí, či spolu naozaj máte byť.

S láskou prichádza aj potreba tolerancie a ak sa ťa partner snaží neustále zmeniť na niekoho, kým nie si, je to ďalším varovným signálom. Nedovoľ mu diktovať ti, ako sa správať, či obliekať. Netoleruj mu zlé zaobchádzanie s tvojou osobnosťou, keď vieš, akú máš hodnotu. Samozrejme, platí to aj opačne. Máte sa ľúbiť, nie si ubližovať.

Všade hovorí o tvojich trapasoch

Každý z nás spravil minimálne raz za život riadny prešľap. Je to presne tá situácia, kedy sme od hanby červení až po uši a dúfame, že si to nikto nebude pamätať. Neskôr sa o tom podelíme s našou polovičkou a spoločne sa na tom zasmejeme. To však neznamená, že by sa to teraz malo rozkrikovať do celého sveta. Ak ťa takéto niečo zabolelo, je to v poriadku. Keby si namiesto ospravedlnenia počula klasické neber si všetko tak osobne, ozvi sa. Nedus v sebe, ako ti daná vec ublížila, pretože aj sranda má svoje hranice. A tie by sa nemali prekračovať.

Nezatváraj si pred ponižovaním oči

Nie je to niečo, čo prejde zo dňa na deň. Tvoj partner s tým neprestane, pretože si ani neuvedomuje, že ti robí niečo zlé. Preto by si sa mala nahlas ozvať a otvorene sa o tom porozprávať. Všetko závisí od jeho reakcie. Ak sa ospravedlní, dobre, jeho činy časom ukážu, ako vážne to myslel.

Naopak, keby sa to zhoršovalo a lásku by nahradil nepríjemný tlak, vieš, čo máš robiť. Nedovoľ, aby ťa ponižoval, keď si zaslúžiš omnoho viac. Zachovaj si svoju sebaúctu a ochráň vlastné sebavedomie.

Zdroj: PsychCentral, Psychology Today a Bustle

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating