Bodyshaming je téma, ktorá sa týka takmer každej ženy. Určite máš aj ty skúsenosti s tým, že niekto komentoval z akéhokoľvek dôvodu tvoj vzhľad. Moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová sa rozhodla túto tému otvoriť vo svojom instagramovom príspevku a venovala sa jej aj v poslednej epizóde relácie Silná zostava.

Určite si spomínaš aj na kauzu so stand-up komičkou Simonou, ktorú za jej postavu skritizoval a zosmiešnil raper Rytmus. Veľkú vlnu negatívnych reakcií vyvolalo aj vystrihnutie moletiek z prehliadky Bratislavských módnych dní. To len nasvedčuje tomu, že dnes už o tom otvorene hovoríme a nebojíme sa poukázať na túto problematiku.

„Bodyshaming, alebo ponižovanie či zhadzovanie za vzhľad je fenomén, ktorý sa ani zďaleka v našej spoločnosti netýka len žien. Komentáre postavy, tvárí, oblečení, výrazov, účesov… koľkokrát úplne zbytočné, no také, čo dokážu zanechať za sebou spúšť.“ Napísala Veronika vo svojom príspevku.

„Ja sama si pamätám množstvo hodnotení, najmä z detského a pubertálneho veku, ktoré vôbec neboli myslené v zlom, no mám ich dodnes kdesi vzadu v hlave a v najčudesnejších chvíľach vyskakujú. A po ceste životom ich naberáme samozrejme viac. Mne napríklad takto, odkedy som v mediálnej sfére, pribudol aj pocit nosa ako zemák,“ prezradila o sebe úspešná moderátorka.

„Sebahodnota by nemala prameniť z toho, čo si o nás myslia a hovoria iní, no bude fajn, ak sa aj v tejto sfére trošku scitlivieme a premyslíme si dvakrát, kým budeme niekomu komentovať vzhľad a nebodaj hodnotiť z neho vyplývajúce charakteristiky či schopnosti. Môj nos ako zemák tak vetrí tiež,“ vtipne dodala Veronika.

Pod fotkou sa ihneď objavili desiatky komentárov ďalších žien, ktoré majú s bodyshamingom skúsenosti. Medzi nimi napríklad aj známe tváre slovenského šoubiznisu.

„Ja s mojou odredovanou hlavou momentálne robím sociálny experiment…a vlastne aj sama na sebe testujem, že či sa ma nejaké komentáre na môj výzor ešte dotýkajú, alebo už ee..a zatiaľ si vediem celkom dobre 😍😍😍 ..ale teda poznámky typu, či som „už dnes mala džo*nta“ som dostala 😅😅😅🙈 ..držím palce v tom, čo robíš, Veronika,“ napísala pod príspevkom moderátorka Miriam Kalisová.

Ku komentujúcim sa pridala aj spisovateľka a mama na plný úväzok Kristína Tormová: „Najviac je: “…ale to bolo v dobrom!” alebo: “..keď si viditeľná sa sociálnych sieťach (herečka, speváčka, moderátorka), musíš s tým rátať. Je to daň za slávu!” 

Táto téma by sa nemala brať na ľahkú váhu. Niektorých žien sa urážky a kritika môžu dotknúť viac, než ostatných. Z toho dôvodu vznikajú problémy so sebahodnotou a nízkym sebavedomím.

Stretla si sa s tým už aj ty? 

Zdroj: Instagram/veronikaostrihonova

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.