Chudnutie

Tak čo, už si splnila svoju novoročnú výzvu? Možno si si aj ty predsavzala, že do leta schudneš, no zatiaľ ti to nejde. Alebo ti to ide veľmi pomaly? A premýšľala si, že by si možno skúsila proteín? Aj podľa portálu Healthline a slovenského blogu Bestbody táto podporná látka nie je dobrá iba pri budovaní svalov, ale podporí aj chudnutie.

Proteín ako zdroj bielkovín

Bielkovina je najdôležitejšou živinou pre naše telo. Príjem vysokého množstva tejto látky naštartuje metabolizmus, redukuje apetít a mení hormóny regulujúce telesnú hmotnosť.

Konzumácia väčšieho množstva bielkovín ti môže pomôcť odbúrať pocit hladu, cítiť sa teda dlhšie sýtou a zároveň budovať svalovú hmotu a podporovať metabolizmus. Proteín je dôležitou živinou pri chudnutí. Nemusíš sa však báť, pretože ti dokáže pomôcť stratiť telesný tuk bez straty svalov.

Proteín
zdroj: Unsplash/kellysikkema

Ako píše portál Healthline, proteínové kokteilypohodlný spôsob, ako pridať bielkoviny do tvojej stravy.

Bielkoviny menia hladiny hormónov

Tvoju hmotnosť reguluje mozog, najmä oblasť nazývaná hypotalamus. Aby tvoj mozog mohol určiť, kedy a koľko toho zjesť, spracováva viacero rôznych typov informácií. Niektoré z najdôležitejších signálov vysielajú hormóny, ktoré sa menia v závislosti od jedenia.

Nahradením tukov a sacharidov bielkovinami znížiš hormón hladu a zvýšiš niekoľko hormónov sýtosti. 

Proteín
zdroj: Unsplash/Sam Moghadam Khamseh

Štúdie podľa Healthline tvrdia, že vyšší príjem bielkovín zvyšuje hladiny hormónov sýtosti a zároveň znižuje hladinu hormónu hladu. Ide o hlavný dôvod, prečo ti bielkoviny pomôžu urýchliť chudnutie.

Rýchlejší metabolizmus

Vysoký príjem bielkovín tiež má tendenciu urýchliť metabolizmus, vďaka čomu spáliš viac kalórií. A to aj počas spánku. Tým majú diéty s vysokým obsahom bielkovín výhodu oproti diétam s nižším obsahom bielkovín.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness