Jednou z najstarších živočíšnych vonných látok je pižmo, ktorému sa hovorí aj mošus alebo musk. Považuje sa za najpríjemnejšiu a najintenzívnejšiu vôňu, ktorá pochádza zo zvieraťa. A je to vskutku obľúbená ingrediencia mnohých slávnych parfumérskych značiek.

Vôňa čistoty

Za túto omamnú vôňu vďačíme Marcovi Polovi, ktorý sa túlal Kašmírom. Pravé pižmo totiž produkuje kabar pižmový, zviera žijúce v tejto stredoázijskej oblasti, ktoré sa podobá na kamzíka. Samci majú na brušku malý vak, do ktorého ústia žľazy vylučujúce aromatickú látku. Snažia sa ňou prilákať samičky. Táto krásna vôňa spôsobila, že kabar sa stal ohrozeným druhom. Jeho lov bol zakázaný, čo viedlo, prirodzene, k hľadaniu syntetického pižma.

Okrem neho sa však používa aj pižmo rastlinného pôvodu z rastlín ako archangelika lekárska, ibiškovec pižmový alebo Mimulus moschatus. Pižmová vôňa býva označovaná aj ako vôňa čistoty. Ako by sa dala charakterizovať? Je veľmi intenzívna, zmyselná, sladká a púdrová. Občas môže mať až korenené a drevité podtóny.

Silné afrodiziakum

Pižmo nájdete v dámskych aj pánskych parfémoch. Tie pre ženy sú oslavou zmyselnosti a prirodzenej krásy. Narciso Rodriguez Narciso vás zahalí svojou kvetinovo-pižmovou vôňou ako tie najdokonalejšie šaty. Podmanivou a romantickou tóninou sa vyznačuje parfumovaná voda Sarah Jessica Parker Lovely, ktorá z každej ženy urobí stredobod pozornosti. Symbolizuje lásku, krásu a nehu, po ktorých túži snáď každá žena.

Nežná drevito-kvetinová kompozícia prináša šarm a eleganciu na každý deň. Do svojej siete vás chytí aj Pomellato Nudo Blue s kvetinovo orientálnymi tónmi. Podčiarkne prirodzený pôvab a ženskosť svojej nositeľky.

Pre charizmatického muža

Majstrovské diela s pižmovou vôňou môžete nájsť aj vo svete pánskych parfémov. Royal Copenhagen Musk má pižmo už v názve. Je to výrazná kolínska voda, ktorá sa hodí na každodenné nosenie. Narciso Rodriguez a jeho For Him Bleu Noir nezaujme len svojím tajuplným flakónom. Korenistá vôňa je pre každého sebavedomého muža s uhrančivým pohľadom a zvodným úsmevom.

Zaloviť sa dá aj vo vodách unisex vôní. Montale White Musk je kvetinovo-pižmová vôňa vhodná tak pre ženy, ako aj pre mužov. Je orientálna, vznešená a elegantná.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.