Mladý pár

Láskyplný vzťah vraj nemá mať žiadne podmienky. Dôležité je však to, v akom slova zmysle ich chápeme a to, čo môžu do vzťahu (ne)priniesť. Podmienky vo vzťahu totiž môžu byť dobrými hranicami, vďaka ktorým bude láska rásť, no sú aj také, ktoré ju môžu úplne zničiť. Také, ktoré by sme nemali vôbec akceptovať.

Nie sú podmienky ako podmienky. Povedzme si to na rovinu – je rozdiel medzi tým, či partnerovi zakážeš hrať hru na mobile v čase, keď spolu večeriate, a tým, keď mu zakážeš stretávať sa s priateľmi, pretože sú ti nesympatickí, či ty si až príliš žiarlivá. Kým niektoré veci môžu obom pomôcť byť lepšími partnermi a spoločne rásť, iné vás budú pomaly ničiť tak, že sa váš vzťah zmení na toxický.

Podmienky vo vzťahu majú priniesť niečo dobré

Ak tomu nie je tak, potom nemajú zmysel. Keď ti na vzťahu záleží a chceš na ňom pracovať (a tvoj partner to má rovnako, inak to nemá ani zmysel), je úplne normálne, že si počas vzťahu začnete formovať vlastné „pravidlá hry“. Podmienky, dohody, hranice, nazvite to ako chcete. Očakávania, ktoré budete akceptovať a rešpektovať, aby ste sa vyhli zbytočným konfliktom a vaše spolunažívanie bolo čo najpríjemnejšie.

Poďme aspoň raz za mesiac na rande. V nedeľu budeme mať spoločný obed s rodinou. Nebudeme míňať spoločné peniaze na toto a tamto. Každý z nás má právo na čas pre seba. Ak trávim čas s tebou na akcii, ktorú vyberáš ty, nabudúce to spravíš pre mňa tiež. To je len pár príkladov zo stoviek, ktoré majú za cieľ niečo dobré a prospešné pre vzťah. No sú aj také, ktoré v ňom nemajú svoje miesto.

Podmienky, ktoré znejú skôr ako rozkazy a príkazy od rodičov, či také, ktoré obmedzujú osobnú slobodu, rast a rozvíjanie osobnosti, či dokonca hraničia s psychickou manipuláciou, sú už cez čiaru. Sú to veci, ktoré vám vzťah komplikujú a si kvôli nim nešťastná. Vtedy vieš, že to nemá s láskou nič spoločné.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating