Pexels/Andrea Piacquadio

S blížiacim sa letom sa mnohé z nás snažia dostať ešte do formy. Tento rok už budeme môcť pravdepodobne ukazovať svoje telá v plavkách aj na nejakej dovolenke. Ak ťa nebaví cvičenie na posilňovacích strojoch, možno pre teba máme jeden tip. Ide o cvičenie 12-3-30 a portály Shape a Today zverejnili jeho prínosy, ale taktiež poukázali aj na možné riziká. 

Aký máš vzťah k bežiacemu pásu? Tiež máš pocit, že ti to na ňom ide lepšie, než keby si behala vonku? Máš na ňom väčšiu istotu, pretože vieš, že si kedykoľvek môžeš znížiť rýchlosť alebo sa chytiť bočných držadiel? Cvičenie 12-3-30 je spojené práve s bežiacim pásom.

Dá sa povedať, že toto cvičenie preslávila influencerka Lauren Giraldo, ktorá má na Instagrame takmer 900-tisíc fanúšikov. Tomuto cvičeniu dokonca vytvorila aj vlastný instagramový profil, kde sa hneď nazbieralo cez 20-tisíc nadšencov. A o čo vlastne ide? Ide o 30-minútovú chôdzu na bežiacom páse s rýchlosťou 3 km/h, no s 12-stupňovým stúpaním. Na prvý pohľad to znie jednoducho, že?

Takéto cvičenie je však poriadne náročné. Veď si len predstav, aké to je šliapať do poriadneho kopca. Aj keď ideš nízkou rýchlosťou, poriadne sa zapotíš. Odborníci však upozorňujú aj na to, že tento cvik nie je vhodný úplne pre všetkých. Pri chôdzi do kopca veľmi namáhaš dolnú časť chrbta, lýtkové svaly, achilovku a tiež kolená. Pri nesprávnom vykonávaní cviku by si si mohla ešte aj ublížiť.

Ak nie si veľmi skúsená a v cvičení si skôr začiatočníčka, v žiadnom prípade by si sa nemala hneď pustiť do cvičenia v takom sklone. Na začiatok by si mala začať chôdzou na rovnom bežiacom páse, neskôr si môžeš pridávať aj rýchlosť. Až po nejakom čase, keď si na pás zvykneš, môžeš pridať nejaké to zvýšenie. Tiež však buď trpezlivá a pridávaj si postupne.

zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Uvidíš, že na začiatok pre teba bude stačiť aj 3 či 4-stupňové stúpanie. Niekoľko dní či týždňov cvič takto, a až keď sa na to budeš cítiť, môžeš si pridať. Aj keď sa pri tom zadýchaš, nemala by si doslova lapať po dychu, v takom prípade trochu uber.

Odborníci tiež upozorňujú na to, že takéto cvičenie by nemalo byť jediné, čo budeš robiť. Dôležitá je rozmanitosť, preto bežiaci pás striedaj napríklad s bicyklovaním, plávaním, cvikmi s vlastnou váhou alebo akýmkoľvek iným druhom športu. A nezabúdaj tiež na rozcvičku a strečing. Tie sú pri cvičení veľmi dôležité.

Zdroj: Shape & Today

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness