Dni sú čoraz chladnejšie a na niektorých miestach dokonca už napadol aj prvý sneh. Počas zimy netrpí len naša pleť, ktorá je neustále suchá a napnutá, ale zabrať dostanú aj vlasy.

Najhoršie sú neustále prechody z tepla do zimy a dlhý pobyt vo vykúrených priestoroch, v ktorých je suchý vzduch. Naše vlasy sú tak náchylnejšie k lámaniu, vypadávaniu a potrápi ťa aj ich suchosť a elektrizovanie.

Pritom stačí, aby si dodržiavala pár jednoduchých rád a tvoje vlasy ostanú aj naďalej zdravé a krásne. Nebudeš sa musieť svojim kamoškám viac sťažovať, že ťa trápia suché a nepoddajné vlasy, ktoré navyše ani nevyzerajú dobre.

Nepoužívaj fény, kulmy, žehličky ani lak na vlasy

Počas najbližších mesiacov by si mala obmedziť používanie fénu, žehličky alebo kulmy. Horúci vzduch vlasy viac vysuší a keď si ich zafixuješ ešte aj lakom na vlasy (ktorý tiež vlasy vysušuje), vznikne hotová katastrofa.

Pri umývaní vlasov zase nepoužívaj príliš horúcu vodu, radšej si ich oplachuj len vlažnou. Umývaj si ich maximálne trikrát do týždňa, aby si si vlasy zbytočne nenamáhala.

Používaj správnu kozmetiku

Veľmi dôležité je vybrať si správnu kozmetiku. Ideálnou voľbou je používanie prírodnej kozmetiky, ktorá neobsahuje parabény či sulfáty, ktoré by tvoje vlasy ešte viac zaťažili. Vyberaj si skôr prípravky vhodné na suché vlasy, ktoré ich vyživia a budú vyzerať oveľa lepšie.

Dokonalou kombináciou na zimné mesiace bude kokosový tuhý šampón a kokosový kondicionér od značky two cosmetics. Obidva obsahujú výťažky z kostihoja, ktoré regenerujú štruktúru vlasu a výťažky žihľavy, ktoré podporujú rast vlasu a zároveň bojujú proti lupinám.

Šampón aj kondicionér sú navyše obohatené o rastlinný keratín, ktorý má za úlohu zásobiť vlasy dôležitými živinami a posilniť tak ich štruktúru. Výťažok z morskej riasy dodá vlasom jemnosť a hebkosť a vôňa kokosu ich nádherne prevonia.

Domáce masky na vlasy

Okrem vhodnej kozmetiky by si si mala aspoň raz za týždeň dopriať masku na vlasy. Nemusíš si kupovať ďalšie kozmetické prípravky. Masku si vyrobíš z toho, čo nájdeš aj doma. Obľúbené sú masky z vajíčka, piva, avokáda, medu alebo kokosového či olivového oleja. Presné receptúry domácich masiek a spôsob použitia nájdeš v našom predchádzajúcom článku.

Potraviny bohaté na vitamíny a tuky

Nestačí len výživa zvonku v podobe kvalitnej kozmetiky či domácich masiek na vlasy. Mala by si konzumovať aj potraviny bohaté na zdravé tuky, napríklad oriešky, semienka, avokádo, ryby a rastlinné oleje. Dôležitá je tiež konzumácia ovocia, strukovín či mäsa.

Nezabúdaj ani na vitamíny. V tomto zimnom období potrebuješ doplniť vitamíny A, B, C, E, selén, železo a najmä zinok. Ten sa napríklad vyskytuje aj v morských plodoch a tekvicových semienkach.

zdroj: Unsplash/Juli Kosolapova

Nos čiapku a nechoď von s mokrými vlasmi

Ak si ju doteraz nenosila, mala by si začať. Neboj sa, že ti čiapka pokazí účes. Dôležitejšie je, že ti pred mrazom uchráni vlasy. Keď však vojdeš do vykúrenej miestnosti, daj si ju radšej dole, aby sa ti zbytočne nepotili vlasy.

A dôležitá vec na záver. Nikdy nechoď von s mokrými vlasmi. Radili nám to už mamy a staré mamy v detstve, tak by si sa tejto rady mala držať aj teraz. Vlas by ti mohol zamrznúť a jednoducho by sa zlomil.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.