Leto sa nám nezadržateľne blíži a čas plynie naozaj rýchlo, keďže len nedávno sme tu mali Vianoce. Ak chceš zažiť tento rok letnú dovolenku, teraz je najvyšší čas, aby si sa začala obzerať po tom, kde ju stráviš. Práve počas pandémie je veľmi dôležité dôsledné plánovanie. V tomto období si nenechávaj nič na poslednú chvíľu.

Cestovanie v najbližších mesiacoch či rokoch nebude také, ako bolo kedysi, preto sa tomu musíme prispôsobiť a mali by ste na to stále myslieť. Ak ešte nevieš, kam by si sa toto leto vybrala, možno ti pomôže náš predošlý článok s odporúčaniami na low-cost európsku dovolenku.

Máme pre teba 7 tipov, ako bezpečne cestovať počas pandémie. Určite ich pri plánovaní výletu oceníš a naozaj ich neber na ľahkú váhu.

Kúp si flexibilnú letenku

Väčšina leteckých spoločností by mala ponúkať flexibilnú letenku, vďaka ktorej si môžeš zmeniť termín odletu aj na poslednú chvíľu (väčšinou maximálne týždeň pred). Takáto letenka ťa ochráni pred tým, aby si prišla o svoje peniaze, ak by sa pandemická situácia v danej krajine zmenila.

Keďže je letenky výhodné kupovať určitý čas dopredu a nie na poslednú chvíľu, nezabudni si v podmienkach kúpy nájsť aj bod o bezplatnom prebookovaní. Určite sa nechceš naťahovať s cestovkou alebo leteckou spoločnosťou.

zdroj: Pixabay/langll

Nezabudni na cestovné poistenie

Poistenie by malo byť počas cestovania samozrejmosťou. Ochráni ťa nielen pred samotnými chorobami, ale niektoré druhy ponúkajú aj poistenie pri zrušení dovolenky. Ak nezoženieš flexibilnú letenku, mysli aspoň na takýto spôsob ochrany.

Zisti si podmienky vstupu do krajiny

Každá krajina má momentálne odlišné podmienky vstupu do krajiny. Niekde sa vyžaduje karanténa, inde nie. Niekam potrebuješ potvrdenie o zaočkovaní a v niektorých krajinách ti postačí aj PCR alebo antigénový test. Neriskuj, že pôjdeš bez týchto potvrdení, inak by sa ti to mohlo vypomstiť a zároveň aj predražiť. Nezabudni dodržať aj časové údaje, pretože niekde musí byť test starý maximálne 24 alebo 48 hodín.

Nezabudni na opatrenia

Tak, ako by si nemala podceňovať podmienky vstupu do krajiny, platí to aj o samotných opatreniach. Vopred si zisti, či budeš potrebovať respirátor alebo ti stačí aj klasické rúško a vezmi si dostatočnú zásobu, aby si si ich mohla meniť častejšie. Dodržuj odstupy a správaj sa zodpovedne kamkoľvek prídeš. Dezinfekcia a pravidelné umývanie rúk je snáď samozrejmosťou.

Dbaj na čistotu a kvalitu ubytovania

Niekedy sa bez problémov dokážeme vyspať aj v hosteli alebo v ubytovaní, ktoré sme našli cez airbnb. Teraz by si si mala vyberať radšej overené miesta, kde ti môžu zaručiť čistotu a pravidelnú dezinfekciu izieb.

Prenajmi si auto

Presúvanie sa MHD alebo metrom je lacné a praktické, no aby si sa vyhla veľkému množstvu ľudí, odporúčame ti radšej prenajať si auto. Tiež si však zisti dopredu podmienky tej konkrétnej spoločnosti. Niekde totiž potrebuješ kreditnú kartu, inde ti možno bude stačiť aj klasická debetná, prípadne budeš musieť zaplatiť nejakú zálohu.

Požičanie auta je však relatívne lacné a ponúka ti oveľa viac možností. Okrem iného môžeš lepšie preskúmať a spoznať danú krajinu.

Vyhýbaj sa veľkým davom

Veľké davy nie sú záležitosťou len dopravných prostriedkov. Vyhýbaj sa im aj v obchodoch, na námestiach, na pláži alebo na najznámejších pamiatkach. Nikdy nemôžeš vedieť, či sa daní ľudia správajú zodpovedne. Z toho dôvodu buď zodpovedná ty a radšej si vyberaj miesta, kde je ľudí menej.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.