Na ďalší rozhovor vrámci nášho hashtagu #Slovenkadna som sa rozhodla pre Fancy Illustrator, čiže Peťu, ktorá bola veľmi ochotná, milá a jej talent si skutočne zaslúži článok! Poznáš ju možno aj ty predovšetkým z jej Instagramu. Veľmi radi podporuje slovenské žienky, ktoré sú šikovné, neboja sa a chcú robiť v živote to, čo ich baví. Peťa je jednou z nich.

🐒🏝 #dnescestujem 👀

A post shared by Fashion Illustrator (@fancyillustrator) on

Ahoj Peťa. Poznáme ťa ako talentovanú ilustrátorku, ktorú si obľúbili dievčatá i ženy na instagrame pod menom „Fancyillustrator“. Predtým, ako nás zavedieš do sveta fantázie a kresieb, prezraď nám niečo o sebe mimo dizajnérskeho sveta.

Ahoj, mám 24 rokov a som absolventkou štúdia odboru marketingová komunikácia a reklama. Kreslenie sa stalo mojou záľubou v momente, ako som po prvýkrát chytila ceruzku do ruky, čo som o 15 rokov neskôr brala do úvahy aj pri výbere vysokoškolského štúdia. Premýšľala som o uplatnení v konkrétnom odbore a spojení príjemného s užitočným. Módnym ilustráciám sa venujem približne 3 roky. V tom období som, ako aj moji spolužiaci, uvažovala nad tým, akým smerom sa ubrať, no priznám sa, že som si nevedela predstaviť prácu copywritera alebo grafika.

Keďže kreslíš ilustrácie zo sveta módy, aký je tvoj vzťah k nej?

Milujem módu, je to veľmi hravá forma sebaprezentovania, vďaka ktorej môžeme dať najavo svoje nálady, pocity- môžeme ísť ruka v ruke farebne s ročným obdobím alebo proti nemu, a rozbíjať akékoľvek konvencie. V súčasnosti máme neobmedzené možnosti kombinovať farby, vzory, strihy, materiály a mňa to neustále baví sledovať ako na zahraničnej, tak i domácej módnej scéne.

Myslíš si, že sa dá na Slovensku uživiť tvorbou ilustrácií, alebo to vidíš ako job, ktorý je však súčasťou niečoho iného, väčšieho?
Myslím si, že je to reálne. Pozerám sa však na to aj z pohľadu Čiech, pretože práve s našimi susedmi mám za sebou oveľa viac spoluprác. Na Slovensku sa ešte určite máme čo učiť, no ja verím, že to príde časom. Treba si uvedomiť cenu práce iného človeka a dať priestor novým spôsobom a technikám. V zahraničí už dávno funguje popri módnej fotografii aj módna ilustrácia.

Ilustrátori kreslia do magazínov, prinášajú zaujímavú energiu kreslením na módnych prehliadkach a rôznych akciách. Ilustrácia má naozaj mnoho spôsobov využitia. Okrem ilustrácií pre súkromné účely (módne portréty, svadobné oznámenia…), tvorím ilustrácie na webové stránky, eshopy, k článkom na blogy, na produkty pre firmy- šálky, tričká… vytváram logá aj ilustrácie využité na reklamné plagáty, či polepy v priestoroch obchodíkov. Zákazníci oslovujú mňa, som vďačná za to, že si ich nenaháňam.

Opíš nám tvoj bežný pracovný deň.
Môj pracovný deň je zakaždým odlišný, všetko závisí od toho na akých zákazkách pracujem, či mám deadline alebo mám pohodičku a čas si rozložím bez toho, aby ma niečo súrilo. Pracujem z domu a môj obľúbený typ pracovného dňa je nasledovný:

Naštartujem sa tým, že si spravím kávu a raňajky, pozerám čo nové na Instagrame a Youtube. Prejdem k pracovnému stolu, kde uvediem do chodu počítač a grafický tablet, následne pozriem emaily a spíšem si na papier čo všetko v daný deň treba spraviť. Ak je toho menej, tak sa počas dňa prejdem, idem pozrieť čo nové majú v obchodoch a nikdy neobídem kníhkupectvo. Ak aj nejdem von, pracovných prestávok si robím viac – čítanie knihy, cvičenie, upratovanie. Sedenie za počítačom celý deň treba striedať s inými aktivitami pretože bez prestávky mám nie len menej energie, ale aj chuti a kreativity! Pracovný čas nemám presne určený – niekedy pracujem od obeda do večera, inokedy od rána do poobedia.

Aká je tvoja najlepšia rada, ktorú si kedy dostala vrámci toho, čím sa chceš živiť?
Tým, že som si svoju značku vybudovala sama, konkrétnu radu som nedostala, ale som obklopená ľuďmi, ktorí sa venujú tomu čo ich baví a viem, že navzájom sa motivujeme a posúvame ďalej. Zbožňujem spolupráce s blogerkami a youtuberkami, je krásne keď sa kreatívni ľudia spájajú a podporujú, pretože vtedy dokážu vytvoriť skvelé veci.

 

Aké je tvoje motto a kde berieš inšpiráciu?
Pred založením instagramového účtu a zároveň celkovým rozbehnutím svojej tvorby “fancyillustrator” som si povedala: “Jediné, čo môžeš ľutovať je to, že si to ani len neskúsila.” A tak som vyskúšala, najprv tajne, nik z okolia takmer rok netušil, že som si založila profil a začala kresliť. Chcela som to vyskúšať bez akéhokoľvek nátlaku a pravdepodobne sa tak ochrániť pred možným sklamaním. Ani neviem ako sa to celé zomlelo, ilustrácie sa páčili, ľudia ich zdieľali na svojich účtoch a začala som sa dostávať do povedomia. Za to som vďačná- za ten moment, kedy som si v autobuse na ceste do školy povedala, že to skúsim. A samozrejme, neľutujem!

Je vrámci tvojej práce konkurencia na slovenskom trhu veľká?
To je veľmi dobrá otázka, pretože ľudí, ktorí sa taktiež venujú ilustrovaniu nedokážem brať ako konkurenciu. Každý človek je jedinečný s osobitým vkusom a štýlom. Je to ako s módnymi návrhármi, každý jeden má svoj štýl, materiály s ktorými pracuje, spôsob komunikácie, akým oslovuje svojich a potenciálnych zúkazníkov. To pre koho sa rozhodne zákazník je iba na ňom. V našej krajine máme slušný počet hudobníkov, grafikov, výtvarníkov, spisovateľov a mohla by som takto pokračovať ešte dlho… každý výtvarník ponúka umenie, no je na zákazníkovi, ktoré je jeho srdcu najbližšie. Preto hnať sa za tým, že máme konkurenciu a pretrhnúť sa kvôli tomu, aby sme dokázali vyhovieť vkusu čo najväčšiemu počtu ľudí by bolo na absolútne zbláznenie.

Mala si už nejakú zákazku, ktorá ti urobila vrásky na tvári viac, ako tie ostatné?
Na to mám jednoznačnú odpoveď- tá nevyplatená. Na peniaze som od českého časopisu čakala
takmer rok. Samé výhovorky a ignorácie zo strany šéfredaktorky. Uf, nikdy viac. Ale aj zlá skúsenosť sa ráta a v určitom ohľade ma to jedine posilnilo. Odhliadnuc od toho ma dokážu potrápiť zákazníci, ktorí ani nevedia čo chcú, tomu sa snažím vyhnúť vopred stanovenými podmienkami a spísaním aspoň ako takej predstavy.

 

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Máš nejaké konkrétne ciele, na ktoré by si sa chcela v najbližšej dobe zamerať a sústrediť?
Mám toho v hlave veľa, no na všetko treba čas. Na svojich vlastných ilustráciách a plánoch pracujem vo voľnom čase popri zákazkách. Nerada však predbieham a prezrádzam, o všetkom ale budem informovať určite na svojom Instagrame.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.