dvojica na večeri

Budovať vzťah s inými ľuďmi nie je jednoduché, no zas ani až tak zložité. A platí to rovnako aj pre ten partnerský. Hovorí sa, že kde je vôľa, tam je cesta. Niekedy naozaj netreba veľa, občas postačí len chcieť tomu druhému porozumieť.

Existuje toľko všakovakých maličkostí, ktoré dokážu vzťah posilniť a posúvať správnym smerom. Často ich však nechceme vidieť a vnímať. Samozrejme, že budovať si ho vyžaduje aj určitú dávku úsilia. Nič k nám nepríde len takým obyčajným lúsknutím prsta.

Avšak niekedy skutočne stačí málo takých vecí, ktoré nás vzťah dokážu urobiť lepším, krajším a šťastnejším. Možno si sa zamýšľala nad tým, ako ho takým spraviť. Všetko sa dá, len treba chcieť.

Ako si v tomto prípade pomôcť posilniť partnerský vzťah?

Základom sú dôvera a pravda

Množstvo vecí sa v partnerskom živote zakladá na komunikácii. Práve preto by sme v nej mali nachádzať pravdu, klamstvá nás totižto častokrát vnútorne zožierajú a nielen to. Nezabudni preto komunikovať pravdivo, otvorene a hovoriť aj o tých menej príjemných veciach. Pre fungovanie vzťahu sú dôležité.

A samozrejme, pravdu priznaj aj u seba, nech je akákoľvek. S týmto veľmi úzko súvisí aj dôvera. Pokiaľ chýba alebo je nalomená, aj vzťah sa postupne dostáva na tú nesprávnu cestu. Buduj ju spoločne s pravdivou komunikáciou, prijmi ju a zistíš, že aj vzťah je omnoho krajší.

Výlet v Rakúsku
zdroj: Stefan Mayerhofer

Problémy a ich riešenie

Bezproblémový vzťah neexistuje, v každom sa nájdu hoc i len malé škriepky a je to úplne v poriadku. Dôležitejšie však je ich v správnom čase riešiť spoločne. Nikdy ich vo vzťahu neodkladaj, práve naopak.

Komunikuj o nich čo najskôr, no zakaždým otvorene a dôverne. Najhoršie je, ich prehliadať, zbytočne sa totižto len nabaľujú. Aj týmto spôsobom sa dokáže váš vzťah posúvať smerom vpred a zároveň ho udržiavať zdravý.

komunikácia partnerov
zdroj: Pexels/cottonbro

Vzťah a emócie

Emócie zohrávajú v živote nesmierne dôležitú úlohu a nie je tomu inak ani vo vzťahu. Práve na tomto mieste je dôležité vedieť s nimi správne pracovať. Vieš ako sa hovorí. Mlčať je zlato. Niektoré situácie si vyžadujú práve to.

Partnerstvo je  tým miestom, kedy sa do hádky dostávame najčastejšie, obzvlášť vtedy, ak žijeme v spoločnej domácnosti. Pri akomkoľvek slovnom konflikte sa zrazu ocitáme v situácii, kedy jednoducho nie vždy dokážeme svoje emócie kontrolovať.

Ako skvalitniť vzťah
zdroj: Unsplash/Natalie Runnerstrom

Nedovoľ im zvíťaziť nad láskou. V tento moment naozaj platí zlaté staré “zahryznutie si do jazyka”, prípadne odchod na iné miesto. Vieš sama, že častokrát sa veci riešia omnoho lepšie s chladnou hlavou. Vyčítať si, že si reagovala neprimerane alebo použila nie najpríjemnejšie slová na osobu, na ktorej ti záleží je niekedy naozaj neskoro. A obzvlášť, ak sa to deje viac ako často.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating