Unsplash/Mathilde Langevin

Kedy je ideálny vek na stratu panenstva? Taký neexistuje, pretože ide o veľmi individuálnu záležitosť. Nie je na to dokonca ani správna či nesprávna odpoveď. Pre niekoho je v poriadku sa poponáhľať, iné ženy sú ochotné počkať na toho pravého. 

Niektoré mladé dievčatá sa predbiehajú v tom, ktorá príde o panenstvo ako prvá. Nie je preto ničím výnimočným, že to skúšajú aj tínedžerky, ktoré majú 13 či 14 rokov. Hovoríme pritom aj o porušovaní zákona, pretože hranica pre povolený pohlavný styk je až od 15 rokov. Takéto dievčatá ešte možno nevedia, čo je správne a len sa chcú pred kamarátkami pochváliť.

Máme tu však aj druhú skupinu žien, ktorou sú tie, ktoré sa rozhodli počkať. Najčastejšie z náboženských dôvodov, no pokojne aj z vlastného presvedčenia, že ešte nenašli toho pravého a nechcú sa zahadzovať len tak s hocikým. Niekedy však môže ísť aj o traumu či problémy z detstva. Ženy, ktoré sú pannami po dvadsiatke, 25-ke či tridsiatke, sa za to niekedy aj hanbia, majú stres a obávajú sa toho, že s nimi nie je niečo v poriadku.

Podľa portálu ChartsBin je priemerný vek na stratu panenstva 18,4 roka. Ide o priemer z celého sveta, ktorý však bol vykonaný v rokoch 2005 až 2007 a odvtedy nie sú novšie výsledky. Najskôr prichádzajú o panenstvo v škandinávskych krajinách, kde sa priemer pohybuje od 15,6 do 16,5 roka. Najdlhšie čakajú v ázijských krajinách, napríklad v Malajzii je vekový priemer 23 rokov. Slovensko bolo približne v polovici rebríčka s vekovým priemerom 17,8.

Ako to povedať partnerovi?

Ženy sa len málokomu zveria s tým, že ešte nežijú aktívnym pohlavným životom. Niekedy majú pocit, ako keby bol na ne vyvíjaný tlak spoločnosti, aby svoje rozhodnutie viac neodkladali. V psychologickej poradni portálu The Guardian sa 26-ročná žena, pýtala, či prekoná niekedy svoju neistotu a či ňou budúci partner nebude opovrhovať.

Terapeutka Annalisa Barbieri jej odpovedala, že neistotu bude pociťovať určite aj partner. Je potrebné uvedomiť si, že množstvo skúseností sa nerovná sebadôvere alebo zručnostiam. S každým novým človekom je aj milovanie úplne iné. Dôležité je partnerovi povedať pravdu, ktorú si môže žena nacvičiť aj dopredu, aby si sa cítila istejšie. Treba to povedať otvorene a na rovinu.

Veľa žien si radšej vymyslí, že už niekoľko partnerov mali, len aby nemuseli priznať pravdu. Je to však veľká chyba, pretože prvýkrát musí byť aj chlap trochu nežnejší, aby sa žena necítila nepríjemne a taktiež aby nemala bolesti.

Je veľmi dôležité prijať aj samu seba a mať sa rada. Milovanie totiž nie je len o samotnom akte, ale zahŕňa viacero aktivít. Objatia, bozky alebo masáž dokážu navodiť správnu a krajšiu atmosféru, aby sa človek uvoľnil a nevnímal tak svoj stres alebo úzkosť.

Prečo je dobré počkať?

Prvé milovanie v neskoršom veku môže so sebou niesť určité výhody aj nevýhody. Nevýhodou je určite zvyšujúci sa stres a neistota z toho, čo si pomyslí nielen partner, ale aj okolie. Taktiež môže trvať dlhší čas, kým sa žena „do toho“ dostane a bude si to užívať. Zo zdravotného hľadiska nie sú zatiaľ známe žiadne nežiaduce vplyvy.

K istým nevýhodám môže patriť aj nekompatibilita s partnerom. Pri čakaní až po svadbe sa niekedy môže stať, že si partneri v posteli jednoducho rozumieť nebudú. Ak na tom budú chcieť pracovať, určite sa s tým dá niečo robiť, no niektorých to môže od vzťahu odradiť a vedie to aj k rozvodom.

K výhodám čakania patrí určite silnejšie puto s mužom a vernosť, ktorú mu žena sľúbi. Kresťansky založené ženy veria tomu, že by sa mali oddať len jednému mužovi, s ktorým ostanú na celý život. Ak by sa predtým vyspali s niekým iným, cítili by sa pošpinene a neverne.

Ako sme povedali, neexistuje správny ani nesprávny názor a dokonca ani riešenie. Ide o každého osobnú vec. Ak máš viac rokov a stále si pannou, netráp sa kvôli tomu. Užívaj si to, čo ti život ponúka a objavuj samu seba. Keď sa prijmeš a budeš sa mať rada taká, aká si, budeš oveľa spokojnejšia.

Zdroj: ChartsBin & The Guardian 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating