Viacerí z nás mohli zo svojho okolia počuť výroky, že dnešné vzťahy nie sú také, ako kedysi. Ľudia spolu čoraz menej komunikujú a osobný kontakt nahrádzajú emotikony v chatoch. Čo však taká vernosť? Dokáže sa táto silná hodnota udržať v partnerstve napriek technologickým pokrokom a on-line priestoru? Vzťahový expert PhDr. Marek Horňanský poskytol pre OdZadu rozhovor.

Vzťahy nie sú to, čo kedysi

Podľa odborníka dochádza k zmene medziľudských vzťahov. Zaľúbenci spolu napríklad tráviac čoraz menej času, pretože sa potrebujú venovať osobnému rozvoju, či deťom.

„Partner je neraz na treťom alebo štvrtom mieste. Tie vzťahy už bohužiaľ nie sú také pevné ako kedysi, keď súdržnosť bola neraz otázkou prežitia, či miesta v spoločnosti,“ vysvetlil Horňanský.

Zásluhu na tom majú aj sociálne siete

Je skvelé, ak sa chcú ľudia podeliť so svojimi zážitkami a emóciami, ale podľa vzťahového experta sa celý náš život odohráva pred verejnosťou. Človek sa často prezentuje tým, čo robil počas celého dňa alebo aký má nový účes. Dokáže sa tak porovnávať s ďalšími osobami, či celebritami.

Problém je v tom, že tieto situácie nemusia byť pravdivé. „Predsa však môžu vo veľkej miere ovplyvniť vzťahy, či životy aj bežných ľudí,“ uviedol Horňanský.

V on-line priestore sa posúvajú hranice

Sociálne siete teda môžu mať vplyv na správanie ľudí a celkovo na vzťah. Preto môže nevera začať už tu. Všetko však závisí od miery žiarlivosti a tolerancie. A hlavne, je to veľmi individuálne. „Pre niekoho je nevera flirtovanie, niekomu vadí aj letmý pohľad, či spoločná káva,“ povedal vzťahový expert. Kvôli tomu je dôležité, aby si s priateľom mala presne stanovené medze.

Rovnako sleduj vlastné reakcie, či ti pri čítaní jeho komentov pod fotografiami iných dievčat nezovrie nepríjemne vnútro. Je však z tohto dôvodu správne, aby si kontrolovala svoju polovičku na sociálnych sieťach?

zdroj: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Ak niekto chce byť neverný, nájde si spôsob

Pýtať sa priateľa, aký mal deň, s kým bol alebo, kto je to dievča, s ktorým si píše, je v poriadku. Ale v rámci normy. Ak sa navzájom s priateľom kontrolujete, nie je to veľmi pozitívna vlastnosť vášho vzťahu.

„Nemyslím si, že keď si partneri dôverujú mali by sa navzájom kontrolovať. Nedôvera do vzťahu nepatrí. Okrem toho, ak niekto chce byť neverný, verte, že si nájde spôsob,“ vysvetlil Horňanský.

Starostlivý hriešnik

Máš pocit, že niečo nie je medzi vami v poriadku, že sa čosi zmenilo? Veľa ti toho môže povedať tvoje vnútorné ja. Podľa odborníka však neexistuje jediný spôsob odhalenia nevery, ale veľa ti toho dokáže naznačiť partnerove správanie.

„Môže mať výčitky, tým pádom začne byť voči partnerovi všímavejší, pozornejší. Iný sa zas utiahne, vyhovára sa na únavu či pracovnú vyťaženosť,“ objasnil Horňanský.

Neobviňuj sa

Ak by už k tomu však došlo, nedávaj si to za vinu. Umlč vo svojej hlave ten hlas, ktorý sa ťa neustále pýta: „Prečo som nebola dosť dobrá? Čo som urobila zle?“ Vzťah tvoria dve osoby a keď k nevere dôjde, máte na tom rovnaký podiel viny. Veľakrát sa to však dokáže zvrtnúť neplánovane.

„Môže sa stať, že sa v priebehu vzťahu obaja partneri vyvíjajú iným smerom. Zistia, že už nemajú nič spoločné, že ich spoločné hodnoty sa odlišujú. Obaja chcú od života niečo iné,“ povedal Horňanský. Podľa jeho slov sú dôvody k podvedeniu partnera rôzne. Môžu to spôsobiť aj vychladnuté city, či prevyšovanie negatívnych stránok partnera.

zdroj: Photo by VisionPic .net from Pexels

Nechaj ho odísť. Nadobro

Nevera dokáže bolieť, najmä keď si ľúbila celým srdcom. Ak si však uvedomuješ, že predsa chceš niekedy znova cítiť lásku a veriť ďalšej osobe, musíš to v sebe uzavrieť. Úplne.

„Je dôležité nemať v sebe nevypovedaný hnev voči druhému pohlaviu, neobviňovať sa. Poznať aj svoj podiel “viny”. Odporúča sa ísť do ďalšieho vzťahu s čistou hlavou. Zobrať si ponaučenie z predchádzajúcich chýb. Nechať si čas na seba, nabrať stratené sebavedomie a znova skúsiť nájsť svoje šťastie. Netreba sa toho báť. Láska naozaj kvitne v každom veku,“ uzavrel Horňanský.

Ďakujeme PhDr. Marekovi Horňanskému za rozhovor.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.