V spomienkach sa najradšej vraciam do Turecka. Pre mňa táto krajina znamená neobmedzené možnosti. Jeden deň sa kúpeš v priehľadom, tyrkysovom Egejskom mori a druhý deň sa prechádzaš v ríši rozprávky pomedzi vrchmi, ktoré pripomínajú medové plásty a týčiacimi sa balvanmi ako z iného sveta.

Začneme pekne poporiadku. V tejto krajine som strávila viac ako pol roka. Musím povedať, že už len vstup do lietadla Tureckých aerolínií ma poriadne nadchol a toto nadšenie neskončilo ani posledným dňom, kedy som Turecko musela opustiť. Za tento pomerne dlhý čas som precestovala viac ako polovicu krajiny, naučila sa informácie, ktorými disponuje každý nadpriemerný Turek, spoznala veľkú časť populácie a videla väčšiu časť pamiatok ako v ktorejkoľvek inej krajine, ktorú som navštívila.

izmir-05

foto: pinterest.com

Turecko má a navždy bude mať špeciálne miesto v mojom srdci. Táto krajina sa mi otvorila a ja som si z nej „zobrala“ všetko, čo ponúkla.

Izmir, práve tomuto mestu som mala na pol roka tú česť hovoriť „domov“. Izmir je tretie najväčšie mesto Turecka hneď po Istanbule a Ankare. Nieje dovolenkovou destináciou, a preto nájsť tu turistov je pomerne vzácny jav. Je to najmä najobľúbenejšie mesto mladých Turkov, ktorý by privítali otvorenie Európskych hraníc, pretože toto mesto je „najeurópskejšie“ mesto Turecka. Nachádza sa v ňom veľké množstvo univerzít a preto je príliv mladých ľudí v tomto meste viditeľný a citeľný.

Centrum mesta je obrovské. Na každom kroku sú lokálne, ale aj značkové obchody, cukrárne a kopa reštaurácií. Znova luxusných, lokálnych ale aj pár, nám tak dobre známych fast-foodov.  Ak prechádzaš mestom ďalej, všímaš si, že budovy sú budovami a okrem architektoniky sa ničím nelíšia od tých našich Európskych. Na konci „pešej zóny“ sa nachádza trh. Pravý, nefalšovaný turecký trh.

Táto oblasť je obrovská a nachádza sa tu množstvo stánkov, ale aj obchodíkov s jednou malou miestnosťou, v ktorej sa častokrát nachádza viac tovaru, ako by takáto malá miestnosť uniesla. Pred každým obchodíkom na teba striehne Turek, ktorý  láka kúpiť si jeho tovar. Ale nedaj sa zmiasť. Vyjednávanie cien je pre nich hra, nie obchodný ťah. Často si k tomu sadnete a pijete spolu čaj. Cena ide dole aj o viac ako polovicu. Nájdeš tu doslovne všetko. A keď myslím doslovne, myslím tím čokoľvek. Spomeň si na akúkoľvek vec a povedz to obchodníkovi. Stavím sa s tebou, že do troch minút máš na stole aj tú najšialenejšiu vec, na ktorú teraz myslíš.

Izmir disponuje druhým najväčším prístavom hneď po Istanbule. Prechádzka po promenáde ti zaberie viac ako hodinu. More je však špinavé, a preto ak vidíš ľudí, ktorí sa v ňom kúpu, ide skôr o akt zábavy ako o realitu. V okolí Izmiru sa nachádza obrovské množstvo zaujímavých miest. Jeden so starovekých divov sveta – čarokrásny Artemidin Chrám v Efeze, Çeşme, mestečko s tak krásnymi plážami, že ani Hollywoodske hviezdy neváhali a kúpili si tu svoje vily. Za zmienku stojí aj dedina na vrchu hory s názvom Şirince, ktorá bolo jedným z dvoch miest na Zemi, ktorú mala Mayská apokalypsa v Decembri roku 2012 ušetriť.

cappadocia-765498_960_720

foto: pinterest.com

V strede krajiny leží Kapadócia.

Niečo tak krásne, unikátne a slovom neopísateľné. Jedná sa o veľké množstvo eróziou vytvorených balvanov, skál, jaskýň a vrcholkov v sopečnej hornine. Pri pohľade na tento skvost ťa napadne jedno – rozprávkový komín. Ak sa pozeráš pozorne, nájdeš v nich obrazce ťavy ale aj Napoleona.

Dotvoriť dokonalú atmosféru môžeš letom v horkovzdušnom balóne. Tak čo povieš? Ešte stále nemá Turecko čo ponúknuť?

Ankara ako hlavné mesto za zmienku stojí. No okrem množstva reštaurácií a barov tu nenájdeš nič. Hovorí sa, že Ankaru urobili hlavným mestom práve preto, že nemala čo ponúknuť. A veru. Niečo na tom bude. Jednu časť Ankary tvoria luxusné bytovky na kopci s výhľadom na celé mesto, množstvá a množstvá obchodných centier a výškové budovy. Nie nadarmo sa táto oblasť nazýva „Turecký Manhattan“. Na druhej strane mesta však stále badať chudobu, rozpadnuté domy, žobrajúce deti…

Vôbec ma teda neprekvapili slová mojej tureckej kamarátky o tom, že vláda chce túto časť mesta zbúrať a postaviť tu nové domy. V Ankare nenájdeš naozaj nič. Ale predsa len ma čímsi ohúrila. Možno si niekedy počul o Mustafovi Kemalovi Atatürkovi. Je to muž, ktorého koncové meno značí „otec Turkov“. Prvý prezident, ktorému vďačia za založenie a rozvoj krajiny. V ich srdciach zostava stále prítomný a keď sa kohokoľvek opýtaš na hrdinu alebo vzor, bez rozmyslu odpovedia, Atatürk. Je tak dôležitý, že v Turecku môžeš skončiť vo väzení pri znevažovaní jeho mena.V Ankare stojí jeho mauzóleum s názvom Anıtkabir a poviem ti, že ja osobne som zatiaľ nič architektonicky krajšie nevidela.

download_2

foto: pinterest.com

e2e1f6b2d71f30b2a0bc8b1c7a8fb2ed

foto: pinterest.com

Fethiye je prímorské mestečko a okres nachádzajúci sa na juhozápade krajiny. Ja ako nie príliš veľký obdivovateľ morí a ležania na pláží som absolútne, a teraz použijem anoblasti. V tejto oblasti sa nachádza obrovské množstvo pamiatok, atrakcií a aktivít. Turisti si môžu vybrať z rôznych atrakcií, ako je napríklad spoznávanie 12 ostrovov počas celodenného plavenia sa po mori alebo paraglajding.

Nachádza sa tu tiež glický dokonale to vystihujúci pojem, spadla do lásky k tejto Saklıkent, druhý najväčší kanón v Európe, najdlhší a najhlbší kanón Turecka, a keďže som ho zdolala musím povedať: ,,Páni, to bol teda adrenalín.“ Celým kanónom sa brodíte vo vode, ktorá niekedy siaha po krk a preskakujete malé či väčšie kamene.

Taktiež sa tu nachádza Butterfly Walley. Hovoríme o Motýľom údolí, ktoré sa nachádza medzi dvoma 1975 metrovými skalami. Názov údolia nesie meno pre viac ako 150 druhov motýľov, ktoré sa tu nachádzajú. Dostať sa sem je možné dvoma cestami. Zliezť skalu alebo sem prísť loďou. Nachádza sa tu pláž, hotel, bar, jaskyňa, vodopád a prírodný hotel. More je čisté, priezračné a jedným slovom krásne. Údolie je tiché a keďže sa tu nenachádza veľké množstvo turistov po pláži často pobehujú sliepky.

0

foto: pinterest.com

Tento článok zakončím tým najpôvabnejším mestom, aké som kedy videla. Istanbul nieje hocijakým mestom. Pre mňa je centrum centier, obrovským z najväčších miest a podľa faktov, druhým najľudnatejším mestom Európy. Jeho jedinečnosť dotvára fakt, že sa rozpína na dvoch kontinentoch. Menšia časť patrí Európe, veľká časť Ázii. Nachádza sa tu veľké množstvo jedinečných pamiatok. Výnimočnosť Chrámu božej múdrosti tiež známeho pod názvom Hagia Sofia, tkvie v predstave, že v časoch najväčšej slávy slúžila ako kostol, neskôr ako mešita. Dnes ju milióny turistov obdivujú ako múzeum.

Mňa na Istanbule zaujala Modrá Mešita, známa tiež ako Sultanahmet. Hovoríme o mešite, ktorá nesie názov pre modrý interiér ktorým oplýva. Okrem neho sa na stenách nachádzajú citáty z koránu a obkladačky v tvare tulipánov. Táto mešita je obrovská, má nezvyčajný počet minaretov a čo je zaujímavé, ľudia sa v nej stále modlia. Aj to je jedným z dôvodov, prečo ak sa chceš dostať do vnútra, musíš byť zahalený od hlavy až po päty. Okrem mešít sa tu však nachádza aj obrovské stavebné dielo s názvom Topkapı. Hovoríme o palácovom komplexy, ktorý z troch strán obmýva Marmarské more. Jeho veľkosť si môžeš odvodiť z faktu, že v dobe jeho slávy ho obývalo vyše 5-tisíc ľudí a nachádzalo sa tu niečo vyše 400 miestností.                                                                                                          

Pre zaujímavosť, nachádzal sa tu hárem s počtom žien, ktorý presahoval číslo 474….

Pýtam sa teda znova. Ešte stále nemá Turecko čo ponúknuť? 🙂

cover foto: tumblr.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.