Oblečenie robí človeka. To isté sa však určite dá povedať aj o okuliaroch. Keď si ich nasadíš na oči, úplne zmenia tvoj výzor. Niektoré však tvojmu typu tváre môžu polichotiť, no iné ti zase nemusia sadnúť. Portál Eyebuydirect a očná optika Focus ti však poradia, ako tento problém navždy zažehnať. Nájsť totiž tie správne okuliare podľa typu tváre, ktoré by ti sedeli, je niekedy naozaj umenie. 

Keď nosíš okuliare, poznáš mnoho nepríjemností, s ktorými sa musíš popasovať. Aj keď nosíš iba tie slnečné, môžeš mať rovnaký problém. Nejde iba o zdravotné problémy, ale aj o tie estetické. Chceš predsa vyzerať pekne a páčiť sa (nielen) chlapom. A práve preto by si si mala prečítať náš starší článok, ktorý popisuje, aký účes by sa ti v tomto prípade hodil najviac.

Hranatá tvár

Ak máš ostro rezanú čeľusť, hranatú bradu a vysoké čelo, zvoľ okuliare, ktoré majú oválny alebo okrúhly tvar s úzkym rámom či bez neho. Zjemní to tvoje črty a opticky ti predĺži tvár.

Dievča s okuliarmi medzi kvetmi
zdroj: Pexels/Edu Carvalho

Okrúhly typ tváre

Okrúhla tvár je zvyčajne krátka. Charakteristické sú nevýrazné a mäkké línie, plné líca a zaoblená brada. Keď máš podobné črty a nie si s nimi spokojná, robíš veľkú chybu. Takýto typ sa dokonca označuje ako ideálny.

V tomto prípade sa ti budú hodiť okuliare s obdĺžnikovým tvarom. Ten ti hlavu opticky predĺži a zúži. Vyskúšaj však aj motýlie rámy či okuliare v tvare mačacích očí.

Oválna tvár

Oválny typ je proporčne nevyvážený. Vyznačuje sa tým, že zvisle je dlhší a vodorovne širší. To zvýrazňuje tvoje hranaté línie. V tomto prípade máš čelo širšie ako bradu a tá je mierne zaoblená.

Ak máš podobne nelichotivé rysy, vyber si okuliare obdĺžnikového, okrúhleho alebo oválneho tvaru. Vraví sa, že všetko zlé je na niečo dobré a to platí aj o tebe. Je tu totiž pravidlom, že sa ti môže hodiť každý rám a tvar.

Dievča s okuliarmi má podopretú ruku
zdroj: Pexels/Marcela Alessandra

Trojuholníkový typ tváre

Trojuholníkovú tvár môžeš mať na dva spôsoby. Buď máš úzke čelo a výrazné lícne kosti, ale aj široké čelo a špicatú bradu, teda srdcový typ tváre.

V prvom prípade sa ti budú hodiť viaceré druhy okuliarov. Najviac sa ti však budú hodiť rámy v podobe mačacích očí. Ak si chceš svoju tvár rovnomerne vyvážiť, skús siahnuť po oválnych okuliaroch. Keď sa ti páčia tvoje výrazné lícne kosti a chceš ich ešte podčiarknuť, vyskúšaj okuliare bez rámov. Chceš zvýrazniť svoje krásne oči? Kúp si okuliare s polovičným rámom.

Ak máš široké čelo a špicatú bradu, ideálne pre teba budú okuliare bez rámu. Pomôžu ti skresať vrchnú časť tváre. Vyber si však rámiky s jemnými farbami a materiálmi. Sedieť ti budú aj kúsky, ktoré sú širšie v spodnej časti.

Podlhovastá tvár

Pre podlhovastý typ tváre je typická úzka a dlhá hlava s výraznými lícnymi kosťami. Dôvodom, prečo nemusíš byť so svojou tvárou spokojná, je tvoj dlhší nos a vysoké čelo.

Všetky tieto nedokonalosti zamaskuješ tými správnymi okuliarmi. Ak nenosíš dioptrické a ani slnečné, zaobstaraj si iba imidžovky, ktoré tak či tak splnia svoj estetický zmysel.

Dievča s veľkými okuliarmi
zdroj: Pexels/Ali Pazani

Opticky rozšíriť a skrátiť tvoju tvár v takomto prípade dokážu okuliare s dlhým a vysokým rámom. Vybrať si môžeš aj hranaté alebo geometrické kúsky.

Zdroj: Eyebuydirect, očná optika Focus

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.