Nevera. To je niečo, čo hádam nikto nechce vo vzťahu zažiť. Najmä v tom prípade, ak svojho partnera nadovšetko miluje. Uvedomenie si, že ťa podviedol ťa položí na kolená a zlomí dušu. Možno budeš nahnevaná, možno sklamaná, možno sa budeš báť znova veriť. No iba ak dokážeš odpustiť, môžeš slobodne kráčať ďalej.

Nedávno som si čítala odpovede na otázky, ktoré v ankete dostala na svojom instagrame speváčka Tina. Jedna z nich znela: „Dokázala by si odpustiť podvod?“. Tina na ňu odpovedala stručne a pritom výstižne, presne tak, ako na túto tému reagujem aj ja. „Tým, že odpúšťaš, nerobíš láskavosť druhej strane, ale sebe. Lebo tá ťažoba a pretlak z neodpustenia ťa nakoniec mentálne aj fyzicky zožere jak trojhlavý drak. To, či s človekom ostaneš alebo nie, je tvoja vec, ale odpustenie je cesta k vnútornej slobode a zdraviu,“ odpovedala.

Jej slová presne vystihujú podstatu, ktorú si mnoho žien neuvedomuje. Počúvajú rady a prosby, aby partnerovi odpustili a šli ďalej. No málo z nich si uvedomuje, že sa to nerovná tomu, že sa nechajú po nociach zožierať strachom a nedôverou, iba pre to, aby nestratili svoju polovičku. Tú polovičku, ktorá môže za všetky tie slzy, ktoré stekajú po vankúši. Dá sa povedať zbohom a zároveň odpustiť. Pretože odpustenie musia nájsť v sebe, aby sa od všetkej tej ťažoby oslobodili.

Áno, odpustiť partnerovi a začať mu znova veriť je dlhá cesta, ktorou si musia prejsť obaja. Musia pracovať na svojom vzťahu a dokazovať si vzájomný rešpekt. Dôvera už však bude navždy naštrbená. Hovorí sa, že ak niekto podvedie raz, spraví to znova. Je len na tebe, ako sa v takejto situácii zachováš. Či mu opäť vložíš do rúk svoje srdce s vedomím, že ti ho môže zraniť. Dať druhú šancu nevernému partnerovi je totiž ako podať zbraň niekomu, kto sa do teba prvýkrát netrafil.

Nech už sa rozhodneš akokoľvek, musíš ďalej kráčať s čistým štítom. Nenes si do svojej budúcnosti hnev, nenávisť, zlosť. S nimi to totiž ďaleko nedotiahneš. Musíš si to urovnať v hlave, uvedomiť si, kde a prečo nastala chyba, neobviňovať jednotlivca, ani nežiť v predstave, že sa všetko môžeš iba ty. Nechaj ho ísť aj so všetkými nepríjemnými pocitmi, ktoré v sebe máš. Pretože odpustením sa uľaví na duši tebe. A to je najdôležitejšie.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.