Image by StockSnap from Pixabay.com

Vieš, čo je ťažšie ako odpustiť človeku, ktorý ti ublížil? 

Odpustiť mu, aj keď ťa nikdy o ospravedlnenie nežiadal. No urob to. Musíš to urobiť, hlavne sama pre seba. 

Poznala som chlapca, s ktorým sme si veľmi dobre rozumeli. Stretávali sme sa, neustále komunikovali, bavili sa. Bolo to príjemné, miestami až veľmi. Nikdy sme si však nedefinovali, čo od seba očakávame a čo vlastne sme. Asi som od neho podvedome očakávala viac ako on odo mňa, čo však s určitosťou povedať neviem, pretože do jeho hlavy nevidím.

Jediné, čo viem posúdiť je, ako som sa pri ňom cítila. Časom sa to však celé pokazilo. Ja som v sebe cítila neskutočný hnev a chcela som, aby sa za to ospravedlnil. On to však nechápal a ani sa nesnažil o to, aby som mu odpustila.

Chvíľu som v sebe tento hnev prechovávala, časom som však pochopila, že jediný komu škodím som ja sama. A tak som sa odhodlala, že mu odpustím. Aj napriek tomu, ako veľmi mi svojim správaním ublížil. Aj napriek tomu, čo som o ňom neskôr zistila. Aj napriek tomu, že ma využil. Nikdy ma nežiadal o to, aby som mu odpustila, no ja som vedela, že to urobiť musím.

zdroj: Image by Алина Осипова from Pixabay.com

Zbaviť sa tej obrovskej výčitky, ktorú som v sebe niesla, pre mňa znamenalo obrovskú výzvu. Vždy, keď som ho niekde zazrela alebo som o ňom čosi počula, vo mne vzbĺkol oheň. Potrebovala som túto kapitolu konečne uzavrieť. No márne som čakala na to, kedy sa ukáže a všetko oľutuje. Musela som sa pohnúť ďalej, sama, bez neho a jeho slov.

Bolo to to najlepšie rozhodnutie, aké som v danej chvíli mohla urobiť. Na to, aby som na neho mohla definitívne zabudnúť, som mu musela odpustiť. Nechať ísť všetko, čo sa medzi nami stalo. Neriešiť dôvody prečo a ako. Prestať si namýšľať, čo by bolo kedy. Bodka. Rozhodla som sa nedávať čiarku tam, kde už dávno bodka mala byť a konečne som sa od neho oslobodila.

Nečakaj na to, kedy príde a bude ťa žiadať o ospravedlnenie. Ľahko sa môže stať, že sa nikdy nedočkáš. Ty sama si musíš uvedomiť, že nie je dobré v sebe prechovávať negatívne emócie a odpustením urobíš dobre hlavne sama sebe, nie jemu. Pohni sa ďalej, zabudni na krivdy, ktoré si pri ňom cítila a ži. 

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating