Žijeme v tzv. konzumnej dobe, čo znamená, že ak sa nám pokazí napríklad v domácnosti nejaký spotrebič, je výhodnejšie kúpiť nový, ako zaplatiť opravu. Bohužiaľ sme si tento zvyk začali prenášať aj do vzťahov- častokrát príde prvý problém a hups, nie si ten pravý, ideme každý inou cestou.

Potom sa utiekame k takým plytkým „vzťahom“ typu kamarátstva s výhodami, pretože nechceme riešiť nejaké konflikty, výmeny názorov, či kompromisy. Myslíme si, že takto to stačí. Ale niečo také nás nikdy nebude úplne napĺňať. A ak áno, tak len obmedzený čas.

Myslíš si však, že v minulosti hádky medzi partnermi neboli? Stále márne hľadáš toho „dokonalého“ s ktorým si sadneš tak, že všetky názory bude mať ako ty?

Problémy musíme riešiť, nie od nich utekať. Problémy nezmiznú, ak sa s daným človekom rozídeme- objavia sa aj v ďalšom a ďalšom vzťahu, možno v inej forme, ale objavia- až pokým ich nevyriešime.

Určite si už počula, že vo vzťahu je najdôležitejšia komunikácia. A sama určite vieš, že s chlapom sa nie vždy dá porozprávať ako s kamoškou, že toto a toto ma trápi. Je málo chlapov, ktorí sa budú chcieť rozprávať a odnášať si niečo z takéhoto dialógu. Je to preto, lebo sa cítia pod tlakom. A my ženy ešte k tomu rady pridávame slzy a iné emočné útoky. Fakt si myslíš, že s chlapom nič nerobí, keď sa mu pravidelne rozplačeš, že už s ním nevládzeš? Nemáš pocit, že to, že ťa nazve „hysterkou“ je len nejaká zásterka? Myslíš, že jeho neponižuje pocit, že nedokázal svoju princezničku urobiť šťastnou? Nielen ho tým znížiš, ale po ňom ešte aj podupeš. A to chceš? Nemáme byť s partnerom na rovnakej úrovni?

zdroj: unsplash.com

Preto musíme viesť rozhovor bez akýchkoľvek emocionálnych zafarbení. A ideálne je, nevyberať si čas, kedy náš drahý príde unavený z práce, zapne televízor a je šťastný, že existuje. A nie je ani správne ho vystresovať vetou „musíme sa porozprávať.“ Čo tak ho pozvať a spraviť večeru, pokojne si sadnúť, najprv sa najesť (láska ide predsa cez žalúdok), spýtať sa aký mal deň, nechať ho vydýchnuť, a až potom spustiť, čo sa deje. Muži občas ani nemajú tušenia, že sa niečo deje. Preto navrhujem, najprv si to sama v sebe zrovnať ešte pred debatou, čo vlastne ideme vyriešiť. A neťahajme do toho už vyriešené veci, alebo tiež situácie, ktoré riešenie nemajú- neútočme naňho minulosťou, ako to my ženy máme vo zvyku.

Tak, už vieme, čo konkrétne mu chceme zdeliť, z čoho máme pocit, že neklape, a jasne mu to podáme. Bez hrania na city alebo výčitiek. Môžme dokonca navrhnúť riešenie. Hľadajme cestičky, nebuďme tvrdohlavé, škodíme tým samé sebe a našim partnerstvám.

Väčšina ľudí tak či tak reaguje skôr na činy, ako na slová. Kedy si naposledy ty niečo pre ten vzťah urobila? Áno viem, robíš preňho všetko, aj to všetko ty ťaháš. Ale nehovor mi, že ak vymyslíš nejaký program (samozrejme nie keď je dôležitý zápas, alebo je už dohodnutý s kamošmi), ktorý bude vás oboch baviť (čiže žiadne behanie po obchodoch, to si nechaj na čas s kamoškou), že by vás to nespojilo.

Keď sme už pri tom spájaní, kedy si sa konečne s ním úprimne zasmiala? Kedy ste sa spolu bláznili, vyvádzali, jednoducho sa zabávali? Sama vieš, že chlap potrebuje vedieť, že jeho partnerka je s ním šťastná. Ale ako to má na tebe vidieť, keď si stále mĺkva? Povedz si, že teraz sa oňho budeš viac zaujímať, sústrediť sa na tie pekné veci a problémy necháš doma. Vzťah je predsa taký útek z reality, kam sa chodíme odreagovať a vzlietnuť od každodenných problémov. Tak mu ukáž, že to môže byť ako na začiatku, že sa môžte nevinne dráždiť a provokovať. Dokážeš to, len mu ukáž, že je pre Teba dôležitý.

A ešte jedna myšlienka na záver : „Nemôžeš zasadiť hrušky a zbierať jablká“ – musíš mu vysielať lásku, aby si ju dostala späť! 🙂 Tak šup, nahoď úsmev a venuj ho jemu, presne tak, ako keď si ho videla prvýkrát.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.