Pixabay/ID 11417994

Tiež sa tešíš z toho, že cestovanie je opäť raz povolené? Po dlhých rokovaniach sa dospelo k záveru, že aspoň v rámci Európskej únie budeme mať možnosti cestovania trochu jednoduchšie. Od pondelka 14. júna sa dokonca mení aj režim na hraniciach pri návrate z iných krajín. Všetky detaily uviedol Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke.

Účinnosť najnovšej vyhlášky je platná od 14. júna od 6. hodiny ráno. Okrem iného pribudli najmä výnimky z domácej karantény pri príchode zo zelených krajín.

Určite si zaregistrovala, že cestovný semafor rozdelil krajiny sveta do troch skupín – na zelené, červené a čierne. Toto rozdelenie je podľa epidemiologickej situácie. Medzi zelené krajiny patria napríklad členské štáty EÚ, no aj niektoré ďalšie.

Zoznam zelených krajín: Andorra, Austrália, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hong Kong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Singapur, Slovinsko, Svätá stolica (Vatikán), Španielsko, Švajčiarska konfederácia, Švédsko, Taiwan, Taliansko.

Ako sama môžeš vidieť, európske krajiny, ktoré Slováci najčastejšie navštevujú, patria na zelený zoznam, a teda návrat z nich budeš mať veľmi jednoduchý. V prvom rade je potrebné sa zaregistrovať na oficiálnej stránke.

Pre osoby, ktoré nespadajú do výnimiek, je nariadená domáca karanténa. Tú môžeš ukončiť bez vykonania testu a pri bezpríznakovom priebehu dovŕšením 14. dňa, ale tiež obdržaním negatívneho výsledku antigénového alebo RT-PCR testu. Ten si môžeš urobiť okamžite po návrate zo zahraničia.

V ktorých prípadoch neplatí povinnosť absolvovať karanténu (zelené krajiny)?

  • ak sa pri príchode na naše územie vieš preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín;
  • ak máš pri sebe negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 24 hodín s tým, že test musí byť vykonaný na území susedného štátu alebo Slovenskej republiky;
  • ak máš menej ako 18 rokov;
  • ak si prekonala COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami;

Úrad verejného zdravotníctva upravil podmienky aj pre tých ľudí, ktorí už absolvovali očkovanie. Karanténa neplatí pre zaočkovaných, ktorí prišli zo zahraničia alebo sú členovia spoločnej domácnosti (bez ohľadu na druh vakcíny):

  • v prípade dvojdávkovej vakcíny po podaní prvej dávky a pred podaním druhej dávky: najskôr po zavŕšení 21 dní po očkovaní a najneskôr po zavŕšení 90 dní po očkovaní;
  • v prípade dvojdávkovej vakcíny po podaní druhej dávky: najskôr po zavŕšení 21 dní po podaní prvej dávky a najneskôr 12 mesiacov po podaní prvej dávky;
  • v prípade jednodávkovej vakcíny najskôr po zavŕšení 21 dní a najneskôr 12 mesiacov po očkovaní;
  • v prípade očkovaných, ktorí prekonali COVID-19 a boli zaočkovaní do 180 dní po prekonaní ochorenia najskôr po zavŕšení 21 dní a najneskôr 12 mesiacov po očkovaní.

Pravidlá pri návrate z červených alebo čiernych krajín a taktiež všetky podrobnosti nájdeš v príspevku Úradu verejného zdravotníctva.

Zdroj: Facebook/Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieŠoubiznis & Hot News