Možno si si aj ty všimla, že v posledných dňoch sú sociálne siete ako facebook, twitter a insta doslova zaplavené morom fotiek, obrázkov a v neposlednom rade hlavne príbehov, ktoré sú zhromaždené pod dvoma záhadnými slovami: ME TOO.

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou

HEŠTEG METOO – MNE TIEŽ – otriasol ako virtuálnym, tak aj tým skutočným svetom. Symbolizuje hromadný výkrik žien (ojedinele niektorých mužov) o pomoc proti sexuálnemu obťažovaniu a zneužívaniu. O nevhodnom správaní mužov voči ženám a o využívaní mocenského postavenia a celkovej rodovej nerovnováhe.

Celú vlnu naštartovali obvinenia proti hollywoodskemu producentovi Harveymu Weinsteinovi, ktorý bol obvinený rovno z niekoľkých prípadov sexuálneho obťažovania. (Viac ako 40 žien napadlo amerického producenta zo sexuálneho harašenia alebo napadnutia.)

Celá myšlienka šíriaca sa prostredníctvom heštegu METOO sa zrodila výrokom herečky Alyssy Milano, ktorá patrí k jednej z najväčších kritikov Weinsteina. Tá povedala, že ak by každá jedna žena, ktorá bola niekedy sexuálne obťažovaná alebo napadnutá, napísala takýto status, mohli by sme dať svetu konečne pocítiť veľkosť problému.

#metoo (Hi-res linked in profile for anybody who wishes to repost)

A post shared by Victoria Siemer (@witchoria) on

Keďže sexuálne obťažovanie nepatrí len do Hollywoodu a filmového priemyslu, počas niekoľkých dní milióny žien z celého sveta sa postupne pridali a začali online zdieľať a nahlas vypovedať svoje osobné príbehy, ktoré si zažili a ktorým museli počas svojho života čeliť.

Medzi výpoveďami žien sa objavili aj celebrity a verejné osobnosti ako napríklad Björk a olympijská gymnastka McKayla Maroneyová, no rovnako aj obyčajní ľudia, ktorí konečne pocítili podporu a dostatočnú silu zdeliť svoj príbeh.

Facebook uviedol, že v piebehu 24 hodín sa na metoo konverzácii podieľalo 4,7 milióna ľudí z celého sveta, pričom obsahoval viac ako 12 miliónov príspevkov, komentárov a reakcií. Táto vlna podpory sa šíri Amerikou, Európou a Stredným východom. Francúzi používali #balancetonporc, španielsky #YoTambie.

"Naisena Afganistanissa tai Iranissa ei ole niin paljon mahdollisuuksia, joko perhe tai mies omistaa sut. Suomessa se, että oot nainen, ei oo sun kohtalo. Mun äiti on kärsinyt paljon naisena elämänsä aikana. Muutimme Suomeen Tarja Halosen presidenttikauden aikana. Muistan kuinka äitini sanoi, ettei voisi toivoa parempaa paikkaa kasvattaa tyttäriään kuin sellaista maata, jossa nainen voi olla jopa presidentti." -Nasime Suomessa naisen asema on hyvä verrattaen moniin muihin maihin. Silti Suomessakin seksuaalinen häirintä naisia kohtaan on herättänyt paljon puhetta #metoo kampanjan myötä. Kasvotusten – Finland from 100 viewpoints haluaa myös osallistua keskusteluun seksuaalisesta häirinnästä ja tätä kautta olla mukana rakentamassa yhteiskuntaa, jossa Suomi olisi entistä parempi maa kasvattaa tyttöjä naisiksi. Kirjan ennakkotilaus joukkorahoituskampanjan kautta käynnissä nyt: https://mesenaatti.me/campaign/?id=700#single/view

A post shared by Kasvotusten-100 (@kasvotusten.100) on

Hešteg METOO sa stal symbolom konečnej slobody, vypovedaniu príbehu a znakom proti sexuálnym útokom a obťažovaniu. Stojíme za všetkými odvážnymi ľuďmi, ktorí zdieľajú svoje príbehy.#metoo #ENDviolence

_________________________________________________________________________________

Na Slovensku je aktuálna kampaň Zastavme násilie, ktorá sa zaoberá sexuálnym násilím. Ak sa stalo z nejakého nepríjemného dôvodu, že aj ty máš potrebu povedať svoj osobný príbeh, čítaj viac na webe a facebooku. A ak máš pocit, že potrebuješ pomoc alebo radu v oblasti takéhoto násilia, prosím, volaj na bezplatnú nonstop linku 0800 212 212.