Máme lockdown a mali by sme čas tráviť zavreté doma. Do toho nám veľmi nehrá ani počasie, ktoré je ako na hojdačke. Pozrela si si už všetky seriály a časti Rodinných prípadov poznáš naspamäť? Je načase urobiť niečo zmysluplné.

Doteraz sme sa všetci vyhovárali na to, že nemáme čas. Teraz sa vyhovárame na to, že nemôžeme robiť to, čo by sme chceli, lebo všetko je zatvorené. Namiesto toho, aby si sa neustále vyhovárala a nudila sa, mala by si robiť aj užitočné veci, ktoré môžu zlepšiť deň tebe alebo blízkym v tvojom okolí.

Uč sa

Bude to znieť ako najväčšie klišé, ale naozaj využi tento čas naplno. Cudzí jazyk, programovanie, práca v nejakom programe, hudobný nástroj? Určite je niečo, čo by si chcela vedieť a doteraz si len hľadala výhovorky na to, prečo si sa nezačala učiť.

Urob si nástenku snov

Teraz je najlepšia príležitosť. Nemusíš si dávať vyslovene predsavzatia, ale mala by si mať aspoň predstavu, ako by si chcela, aby rok 2021 vyzeral. Čo by si chcela dosiahnuť? Čo by si chcela mať? Kam by si chcela ísť? Aby si mala všetky svoje ciele pokope a pekne na očiach, vytvor si nástenku snov. V našom staršom článku nájdeš návod ako na to.

Niečo zmeň

Čokoľvek. Neži v stereotype, ale skús niečo nové. Vstávaj napríklad o polhodinu skôr než zvykneš. Zaraď do svojho jedálnička niečo nové. Skús sa viac hýbať. Namiesto pozerania videí si pusti podcast. Každá zmena je dobrá a uvidíš, že ťa to nakopne.

Čítaj

Sledovanie seriálov je fajn, ale skús vymeniť telku aj za knihu. Môžeš si vybrať beletriu, ale tiež niečo odbornejšie alebo motivačné. Pri čítaní zabudneš aspoň na chvíľu na problémy, ponoríš sa do iného sveta. A okrem toho zlepšuješ aj svoju slovnú zásobu a vyjadrovanie.

Pomôž tým, ktorí to potrebujú

Vidíš z okna bezdomovca, ktorý sa prehrabáva v kontajneri? Určite máš doma nejaké jedlo, ktorému sa poteší. Opýtala si sa staršej susedy alebo babky, či nepotrebuje náhodou nakúpiť? Odnes do útulku staré deky alebo nejaké krmivo. Vytrieď skriňu a venuj svoje oblečenie ďalej.

Toľko dobrých skutkov, čo môžeš urobiť. Prečo neurobiť lepší deň niekomu inému, pričom teba to nemusí stáť nič, len čas?

Plánuj

Naplánuj si svoje najbližšie dni. Keď budeš vedieť, čo ťa čaká, nebudeš v takom strese a nebudeš zabíjať čas. Naplánovať si môžeš napríklad aj svoj jedálniček na týždeň. Aspoň si budeš vedieť urobiť jeden väčší nákup a nebudeš musieť chodiť každý deň do obchodu.

Môžeš si urobiť aj dlhodobejšie plány na najbližšie týždne či mesiace.

Uprac si v počítači a mobile

Takéto veci vždy odkladáme. Určite máš v počítači množstvo súborov ktoré nepotrebuješ a plochu máš zahltenú. Uprac si jednotlivé súbory do priečinkov, vymaž to, čo nepotrebuješ. Prípadne preinštaluj systém (alebo niekoho o to popros). To isté urob aj v mobile. Naozaj používaš všetky aplikácie, ktoré máš stiahnuté?

Skúšaj nové jedlá

Na internete nájdeš tisícky zaujímavých receptov. Vyskúšaj niečo, čo si možno kedysi chcela, len si si nenašla čas. Ak nechceš ísť podľa receptu, improvizuj a uvar niečo z vecí, ktoré nájdeš doma. Alebo si upeč nejaký zdravý (alebo aj nezdravý) koláčik.

Podporuj lokálne firmy

Snaž sa v týchto časoch podporovať najmä lokálnych predajcov a podnikateľov. Raz za čas si objednaj obed z obľúbenej reštaurácie. Objednaj si čerstvé potraviny domov od slovenskej firmy. Vyskúšaj slovenskú prírodnú kozmetiku.

Venuj čas sebe

Dôležité je postarať sa aj sama o seba. Dopraj si domáci wellness deň, urob si masku, daj si kúpeľ, čokoľvek. Aj doma môžeš byť pekná, nestráv celý deň v pyžame.

Viac času s rodinou

Ak sa nemôžete stretávať, aspoň si častejšie volajte. Aj cez video chat, aby ste sa videli. Naozaj si váž to, že máš rodinu. Mnoho ľudí (možno aj v tvojom okolí) o svojich blízkych prišlo. A čím je človek starší, tým horšie znáša samotu. Preto mysli najmä na svojich starých rodičov, ktorým určite chýba, že ťa nemôžu vystískať.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.