Život nie je iba o tom, aby si chodila zo školy a práce rovno domov a naopak. Vždy sa vieš posunúť vpred a prekonať nudný stereotyp. Učíme sa celý čas, čo sme tu, takže prečo nespraviť pre seba niečo prospešné? Portál Lifehack, Matt Morris a Success uviedli tieto tipy, vďaka ktorým môžeš na sebe poriadne pracovať.

Vytvor si produktívnu rutinu

Nedovoľ, aby ti celý deň len tak zmizol medzi prstami. Jasné, niekedy je fajn pozerať seriál alebo film až do neskorej noci a následne spať takmer 12 hodín, ale čo z toho máš? Namiesto premárneného času si presne stanov, kedy vstaneš a aké sú tvoje najbližšie povinnosti. Aby si to všetko zvládla, musíš aj oddychovať. Odtrhni oči na chvíľu od obrazovky a otvor si knihu, prípadne si daj krátky poobedný šlofík. Tvoje telo a myseľ sa ti veľmi odvďačia a môžeš pokračovať ďalej.

Neboj sa nájsť si nový koníček

Uč sa nový jazyk. Zúčastni sa kurzu kreslenia. Choď kamkoľvek ťa to ťahá a zbieraj ďalšie skúsenosti. Nikdy nevieš, kedy ich budeš potrebovať, a preto ani neváhaj. Vždy sa nájde priestor na sebarozvoj a do čoho iného by si mala investovať než do vzdelávania? Iste, našli by aj ďalšie príležitosti, kam vraziť peniaze, ale vedomosti ti nezoberie nikto.

Žiadne výhovorky

Kedy by si mala začať? Asi tak hneď. Nepresúvaj svoju produktivitu na zajtra, či o týždeň. Ideálny čas je teraz. Možno si sa chcela k niečomu odhodlať už dávno, ale stále ťa držala tvoja komfortná zóna. Musíš z nej vystúpiť, iba tak sa pohneš v živote ďalej. Samozrejme, je veľmi príjemné sedieť na gauči a hovoriť si bude, čo bude. Lenže to ťa nikam nedostane. Ak si myslíš, že si zaslúžiš viac, poriadne sa do toho opri. Hneď teraz.

Nájdi svoj vzor

Čítaj toľko kníh, koľko len môžeš. Sleduj ľudí, ktorí sa dlho pohybujú v oblasti, v ktorej si ešte stále nová. Načúvaj im a pouč sa z ich chýb. Zároveň ti budú slúžiť ako mapa v počiatočnom chaotickom svete. Neboj sa požiadať o pomoc, či radu. Koniec-koncov rady od profesionálov ťa taktiež môžu posunúť vpred.

Pýtaj si úprimný názor

Ak máš tú možnosť, vždy sa pýtaj na názor svojej rodiny, či kamarátov. Objektívne ti môžu poradiť, čo by na tvojom mieste zlepšili a zmenili. Nebuď urážlivá a neber si to príliš k srdcu. Nechcú ťa zámerne kritizovať, želajú si len aby si sa pohla vpred. Ako nováčik vidíš všetko dokonalo, pretože ťa nadchli počiatočné výsledky. Práve vtedy je dôležitá spätná väzba. Neboj sa jej. Aj vďaka nej sa môžeš posunúť vpred.

Vytvor si zoznam cieľov

Keď bude tvoja myseľ a fantázia pracovať na plné obrátky, mnoho vecí by si mohla omylom vytesniť z pamäte. Preto je dôležité, aby si si všetko zapisovala. Svoje vízie, ciele, námety, nápady…čokoľvek. Prostredníctvom tohto zoznamu na ne nezabudneš a môžeš sa venovať aj ostatným veciam. Predstavuj si, ako sa ti postupne plnia všetky sny. Skvelý pocit, však? Stačí len aby si išla za nimi. Tak do toho. Buď produktívna a ži.

Zdroj: Lifehack, Matt Morris a Success

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.