Photo by Anastasia Sklyar on Unsplash

Vďaka tomu krásnemu pohybu s niekým zdieľame šťastie, radosť, či smútok. Keď vidíme, že je niekto zronený, automaticky sa nám otvára náruč. Už len jedno objatie môže mať na nás silné účinky. Portály Healthline, Bestlife a The Healthy uviedli jeho výhody.

Odbúrava stres a strach

Ten pocit podpory je čosi nenahraditeľné. Iste si zažila situáciu, kedy sa ti iba tisli slzy do očí a mala pocit že sa ti rúti celý svet. Potom ťa objal niekto z rodiny, prípadne partner, či kamaráti. Tvoja situácia sa tým nevyrieši, ale dávajú ti tak najsilnejší odkaz: „Som pri tebe.“ Toto nádherné ľudské gesto by sa rozhodne nemalo podceňovať a nič tým nepokazíš. Práve naopak.

Robí nás šťastnejšími

Keď sa s niekým túlime, cítime sa šťastnejšie a bezpečnejšie. Má to svoje odôvodnenie aj z vedeckého hľadiska. Pri tejto činnosti sa v nás zvyšuje oxytocín – tzv. hormón túlenia sa. Veľký účinok má predovšetkým na ženy. Vedci dokázali, že dámy, ktoré sú často objímané sú aj šťastnejšie. Vidíte, ako málo stačí k radosti? S touto nežnosťou by ani tvoj partner nemal mať problém. Každému to padne vhod.

Pomáha krvnému tlaku a srdcu

Ako sme vyššie uviedli, oxytocín je hormón, vďaka ktorému sa cítime šťastejšie. Rovnako má priaznivé účinky aj na náš krvný tlak. Objatie je skvelou prevenciou pred zvýšeným tlakom a srdcovými chorobami. Cítime sa vďaka nemu šťastne, ľúbene a koniec-koncov aj zdravšie. Čo viac si želať?

Urýchľuje vyriešenie konfliktov

Medziľudské vzťahy nám dajú často veľmi zabrať. Obe strany konfliktu sú nahnevané a pri každom jednom slove sa môže obnoviť hádka. Preto je niekedy lepšie celú vec uzavrieť, viac sa k nej nevracať a objať sa. Pripomeniete si tak, ako veľmi vám na vás záleží a na to by ste nemali zabúdať. Mali by ste si to uvedomiť práve v takýchto situáciách a objatie je na to ako stvorené.

Posilňuje našu imunitu

Ak sa cítiš slabšie alebo vieš, že znova prichádza chrípková sezóna, tak aj v tejto situáciu môže byť objatie ideálnou prevenciou. Keďže prostredníctvom neho dostávame podporu a slúži aj na odbúravanie stresu, náš organizmus nie je oslabený, a preto je imúnnejší voči viacerým prejavom chrípky.

Upevňuje dôveru medzi ľuďmi

Objatie môžeme považovať aj za prejav dôvery. Prečo by sme nemohli, keď si k sebe niekoho pustíme až takto blízko. Tento jednoduchý pohyb upevňuje naše vzťahy, získavame a dávame ním oporu, či lásku. Je to úplná maličkosť, ktorá nám však často dokáže zlepšiť deň. Ak si dnes ešte nikoho neobjala, mala by si to napraviť.

 

Zdroj: Healthline, Bestlife a The Healthy

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife