Sú dni, kedy človek jednoducho nemá „svoj“ deň. Je znudený, sklamaný, zronený, ponížený, nahnevaný, alebo jednoducho jeho nálada bezpríčinny klesne na bod mrazu. Nemá chuť na nič. Tento pocit som nezažila raz ani dvakrát. Ale našťastie, postupne začínam v sebe objavovať to, čo no svojom vnútri nosíš aj Ty. Tú voňavú silu a náplň života, ktorá je v nás.

Prečo by som to nazvala moc voľby a čo to vlastne znamená. My ľudia sa neustále stretávame s možnosťou výberu. Vždy ale naozaj vždy je na výber. A niekedy sa rozhodneme tak rýchlo, že si ani neuvedomíme akú máme druhú možnosť. Predstavte si, že celučičký deň, od rána až pokým sa naše oči nezatvoria na oddych nášho dokonalého tela, celý deň nám ponúka nespočetne veľa možností. Ja sama sa rozhodnem, či vstanem o siedmej, či pôjdem do školy alebo práce, alebo či ostanem aj túto sobotu miesto ranného behu v posteli do desiatej. Ja sama sa rozhodnem, čo si dám na raňajky, na čo mám najväčšiu chuť.
Alebo či ešte stále chcem ostať  v tom mojom stereotype, ranná káva na prebudenie miesto čerstvého jablka, cigaretka miesto vlažnej spršky a strhaný, otrávený výraz miesto nežného úsmevu. Sama sa rozhodnem, že dnes zase nezakopem s tou mojou sprostou kolegyňou alebo spolužiačkou vojnovú sekeru, ba naopak, budem jej robiť celý deň zle, pretože síce mi to odoberá energiu ale ona si to predsa zaslúži. Sama sa rozhodnem, že do práce chodím nerada, že ma nenapĺňa, že študovanie ma nerozvíja, že večnú lásku nikdy nenájdem, že tento deň bude príšerný, že miesto chutného Cézarovho šalátu uprednostním ten mastný hamburger, aj keď viem, že mám problémy s cholesterolom, že ma bude nafukovať a budem sa cítiť unavená. Sama sa rozhodnem, že miesto zdravej čistej jemne perlivej vody s citrónom, prijímam ponuku na veľkú CocaColu k Hamburgeru. Sama sa rozhodnem, že aj keď bývam kúsok od školy, neprejdem sa, veď radšej si tu pol hodinu postojím a počkám na autobus. Sama sa rozhodnem, že aj keď tento chlapec je idiot, ja s ním pôjdem do postele, veď čo, nebudem hľadať skutočnú lásku a niečo „hlbšie“… Ach ľudia, ja už ani nepokračujem radšej, toto celé bola jedna irónia, ktorou som vám chcela ukázať, že my ľudia máme úžasnú vlastnosť, ktorú máme ako jediné tvory a to je schopnosť rozhodnúť sa.

Aj ty sa môžeš rozhodnúť,
že každé ráno sa postavíš pred zrkadlo a povieš: „Som krásna, múdra, inteligentná, šikovná a dnešný deň bude úžasný.“ Môžeš sa rozhodnúť, že zlozvyky vystriedaš novými správnymi zvykmi. Uvedom si, že ty môžeš riadiť svoj život. Len a len ty….

unsplash.com

Máme toľko možností. Aj na zlepšenie našej nálady máme veľa možností. Môžem sa zobudiť ofučaná a zničiť tým náladu ostatným členom rodiny…. Alebo sa môžem jednoducho zaprieť a snažiť sa o to, aby som šírila okolo seba pozitívnu energiu, optimizmus, lásku, dobrotu,… A ver mi, sama spoznáš ten skvelý pocit, keď ťa niekto podporí, objíme, pochváli. Skús to robiť aj ty. Daj si záväzok, že každý deň niekoho objímeš, zlepš mu náladu alebo mu len tak povieš, že ti na ňom záleží. A zapamätaj si, čo dáš, to sa ti aj vráti.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.