Odchádza ti výplata ešte predtým, ako vôbec príde? Možno si hovoríš, že tie peniaze sa ti predsa o chvíľu vrátia, a tak si z prípadného záporného čísla na účte nerobíš veľkú hlavu. A možno si svoj problém bezhlavého míňania plne uvedomuješ, a zaumienila si si s týmto zlozvykom bojovať. Zlozvyk veľkých očí. 

Nie sú výdavky ako výdavky

Nie je to minútová záležitosť, ale určite ti pomôže spraviť si prehľad v príjmoch a výdavkoch, ktorým sa jednoducho nevyhneš, ako sú strava, nájomné, energie, doprava, lieky, a tzv. výdavkoch srdcom žiadaných. Pokiaľ používaš na platenie bankomatovú kartu, rátanie budeš mať oveľa jednoduchšie a po ruke budeš mať prehľad o položkách aj z predchádzajúcich mesiacov. Priemery sú vždy lepšie ako samostatné hodnoty, to vie predsa každý. Ak platíš zväčša v hotovosti a nežiješ usporiadaným životom do extrému odkladania si pokladničných dokladov, tento proces ti potrvá o niečo dlhšie a radím ti začať spisovať od najbližšieho nákupu.

Nečakane nevyhnutné

Vedz, že vždy je lepšie rátať s nejakou rezervou. Možno sa ti pokazí práčka, možno umývadlo alebo si po ťažkom týždni roztrhneš svoje obľúbené a zároveň jediné slušné nohavice. Stať sa môže naozaj čokoľvek, čakaj nečakané, a nebudeš zaskočená v najhoršom.

Ako odolať pokušeniu, keď sa snažíš ušetriť

Veľkým problémom mnohých ľudí je potreba nákupu. Koľkokrát sa pristihneš pritom, že by si si rada niečo kúpila len kvôli tomu, že sa tak už dlho nestalo? Možno si zvládla ťažkú skúšku, odcvičila si celý týždeň tak, ako si si sľúbila, alebo ťa šéfka v práci konečne ocenila. Príležitostí je nespočetne a na odmeňovaní za ťažkú prácu nie je naozaj nič zlé. Avšak nezabudni si poriadne premyslieť svoju odmenu a ak máš pocit, že ti neprinesie takú radosť, akú by si si predstavovala, nekupuj len preto, aby si si niečo kúpila.

zdroj: Photo by freestocks.org on Unsplash

Wishlist, strážny pes a obľúbené

Drvivá väčšina obchodov disponuje v súčasnosti aj internetovou stránkou, v ktorej si po založení osobného účtu môžeš ukladať obľúbené položky, nastaviť pripomienky na upozornenie pri znížení ceny alebo vytvoriť rôzne wishlisty. Oblečenie, knihy, nábytok, elektrotechnika. Tieto položky ti môžu riadne navýšiť výdavky ak si nedáš pozor a nakupuješ bez zliav. Každý miluje zľavnené produkty, avšak nekupuj len preto, že je to v zľave. Premysli si či produkt nevyhnutne potrebuješ, alebo si naňho ešte počkáš a vyhliadneš ho neskôr vo výhodnejšej cene.

Niekoľko dní na premyslenie

Pokiaľ si kúpou nie si 100% istá a nevieš sa rozhodnúť či zobrať alebo nie, odpoveď je vždy nie. Osobne patrím tiež medzi intuitívnych nákupcov. Rada sa odmením za akýkoľvek prehnaný a vymyslený úspech, rada nakupujem bezhlavo a vo veľkých množstvách (viď prípad môjho posledného nákupu 15 kníh v zľave) a rada privieram oči nad výpismi z banky. Svoje správanie som sa ale naučila krotiť iba vďaka skutočnému zamysleniu sa nad ozajstným úžitkom a pôžitkom z nadobudnutého produktu.

Nejedz si výplatu

Nezdá sa to, ale najrýchlejšie sa nakopí tzv. prejedená časť tvojich príjmov. Variť doma je časovo náročné a nie vždy sa človeku chce, avšak naraz môžeš navariť aj na niekoľko nasledujúcich dní v závislosti od počtu ľudí, pre ktorých varíš. Jedlo možno taktiež odložiť do mrazničky a vytiahnuť podľa potreby. Prvých pár týždňov sa ti bude zdať, že ťa potraviny vyjdú drahšie ako objednávanie jedla v reštauráciách, ale nenechaj sa odradiť. Ak si nákup prerátaš a sumu porovnáš s doterajšími výdavkami za obedy a donášku jedla, jasne uvidíš, že ide o rozumné riešenie.Káva, večera, vínko, kino…

zdroj: Photo by Dan Gold on Unsplash

Netvrdím, že by si sa mala vzdať sociálneho života na úkor šetrenia. Avšak, pokiaľ si s peniazmi momentálne naozaj na tesno, niečo jednoducho musíš obmedziť, ak chceš svoju finančnú situáciu zlepšiť. Pokojne začni zľahka a pomaly, nemožno sa vzdať všetkého naraz. Postupne sa naučíš s financiami lepšie zaobchádzať a uvedomíš si tú najväčšiu prioritu. Zarábame, aby sme míňali a žili, ale nežijeme preto, aby sme sa zadlžovali.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.