V dnešnej dobe si väčšina dievčat hľadá svoje vzory na instagrame a to v každej oblasti života. Od niekoho si berieš inšpiráciu na vylepšenie svojho šatníka. Na ďalšom tvojom obľúbenom profile je dievča, ktoré sa úžasne líči.

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou

Z množstva fitness blogeriek máš určite tiež aspoň jednu favoritku. Na tom nie je nič zlé. Všetky potrebujeme nejakú motiváciu, pretože niekedy sa túžba ľahnúť si pred televíziu a objednať si pizzu zdá byť jednoducho silnejšia.

💪🏼

A post shared by Bikini 👙 (@bikini) on

Momentálne je najviac „in“ odvetvím, ktoré sa týka cvičenia a zdravého životného štýlu, práve bikini fitness. Takmer každá vypracovaná baba s dokonalou postavou má na svojej FB stránke alebo na instagrame za menom napísané tieto dve slová. Veľa dievčat sa im chce podobať napriek tomu, že život takéhoto dievčaťa nie je práve príklad zdravého životného štýlu.

Je vôbec takýto životný štýl zdravý?

Kedysi som na instagrame sledovala množstvo dievčat súťažiacich v bikini fitness. Každý deň som googlila tréningové programy, ktoré by mi pomohli vyzerať presne ako ony. Hoci posilňovňa mi cudzia nie je a kardiu som sa tiež nikdy nebránila, zistila som, že tajomstvo týchto krásnych tiel nespočíva len v tvrdom tréningu. Ten je sám o sebe častokrát prehnaný a skôr vedie k zdravotným problémom než k zdraviu. Veď si len predstav, že ráno si hodinu/dve na páse a večer hodinu/dve pri činkách.

Hlavný pilier takej dokonalej postavy je strava. Ak si už niekedy chcela mať pekné vyrysované bruško, určite vieš, že čím ľahšie jedlá ješ, tým je to jednoduchšie. Veta „abs are made in the kitchen“ sa aspoň mne potvrdil najviac zo všetkých. Ak sleduješ niektoré fitnessky, určite si vieš aspoň sčasti predstaviť, čo jedia v bežný deň. Ak sa mám priznať ja, pri toľkých tvrdých tréningoch by mi to vôbec nestačilo.

Často som si čítala rôzne články o tom, že vďaka extrémne nízkemu podielu tuku nemajú menštruáciu (sama vieš usúdiť, že to nie je vôbec sranda aj napriek tomu, že väčšina dievčat by to pokladala za „bezproblémový život“). Bohužiaľ časom sa k tomu môžu pridať iné a závažnejšie problémy. Nehovoriac o tom, že mnoho z nich si pomáha rôznymi chemickými prípravkami.

foto: Pinterest.com

foto: Pinterest.com

Mnoho bývalých súťažiacich v bikini fitness píše, že počas obdobia prípravy alebo úplne laicky povedané – „v období, keď mali najviac vyrysované brucho“ boli stále hladné. Po takej klasickej trojmesačnej sezóne, keď vyzerali najlepšie a súťažili, sa dostavilo obdobie, keď si už taký pozor dávať nemuseli. Neskôr u niektorých prišla „objemovka“ .

Určite si vieš predstaviť, že pre mnohé bolo ťažké sa pozerať na to, čo sa už za relatívne krátke obdobie s vyšším kalorickým príjmom z toho dokonalého tela môže stať. Kvôli tomu si to odniesla aj psychika. To je práve dôvod k tomu, aby mnohé z nich zostávali pod hodnotami svojho normálneho kalorického príjmu aj mimo súťažného obdobia.

Cvič, aby si bola zdravá

Tento článok sa však určite nemôže vzťahovať na všetky súťažiace dievčatá. Niektoré z nich si v bikini fitness skutočne našli svoju záľubu a nepotrebujú si kvôli tomu ničiť svoje zdravie. Je nutné si uvedomiť, že nie každá sa pre tento šport narodila. Pre tieto dievčatá je skutočne veľmi podstatná aj genetika. Každá z nás zdravým životným štýlom, vyváženou stravou a rozumným cvičením môže však zo seba vyťažiť maximum a dosiahnuť svoje najlepšie ja. A k tomu aby si so sebou bola spokojná určite nijakú sošku ani medailu nepotrebuješ.