Nech zodvihne ruku ten, kto v živote neodsúdil človeka len na základe toho, ako vyzerá alebo čo o ňom počul. Nech sa akokoľvek snažíme byť lepšími ľuďmi, táto vlastnosť sa občas objaví u každého z nás. A pokiaľ si uvedomíme, aké je to hlúpe a nesprávne, tak sme na tom ešte fajn.

Ak však riešiš ľudí bez toho, aby si vedela, čo práve prežíva, a myslíš si, že je to správne, tak by si sa mala nad sebou zamyslieť. Nikdy nevieš, prečo sa človek, ktorý vyzerá ako podivín, správa takým spôsobom.

Možno nevieš…

Možno máš vo svojom okolí ženu, ktorá sa oblieka do šiat, ktoré by si ty vyhodila zo skrine pred desiatimi rokmi. A možno to rada rozoberáš so svojimi kamarátkami a dobre sa na tom zabávate. Pritom však netušíš, že presne tá žena každý deň bojuje s tým, čo dať svojim deťom jesť a ako ich zaopatriť.

Možno si o svojej kolegyni myslíš, že sa večer prežiera a sedí pred telkou namiesto toho, aby zodvihla zadok a išla cvičiť, a to len vďaka tomu, že vidíš ako vyzerá. Pritom však nevieš, že už mesiace drží diétu a trápi sa cvičením, no možno vďaka ochoreniu, alebo vďaka niečomu inému, sa jej to stále nedarí.

Možno ohováraš svoju kamarátku, ktorá sa výrazne líči a rada pridáva svoje fotky na sociálne siete, myslíš si o nej, že je narcis a potrebuje pútať pozornosť. No pritom nevieš, že trpí depresiami a nedostatkom sebavedomia. Že doma plače a navonok sa aspoň snaží pôsobiť, že sa má rada. Pretože ľudia, ktorí ju to mali v detstve naučiť, si ju vôbec nevšímali.

Možno neznášaš toho úspešného známeho, ktorý má veľa peňazí, skvelú kariéru a občas sa správa nevrlo a chladne. Pri tom však netušíš, že na seba vyvíja taký tlak, že je neustále v strese a musí brať antidepresíva. Že sa mu ráno ťažko vstáva z postele, a aj keď dosiahol všetko, po čom kedy túžil, necíti sa šťastne a naplnene.

Prosím, nesúď človeka, ktorého naozaj dobre nepoznáš. Odhoď všetky svoje predsudky. Nikdy totiž nevieš, čo sa mu naozaj odohráva v živote. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.