Photo by christian ferrer on Unsplash

Cítiš sa čoraz viac previnilo kvôli tomu, že si nenaplnila niekoho očakávania? Alebo si jednoducho odmietla robiť ich požiadavky a teraz v tebe vyvolávajú výčitky. S manipuláciou sa môžeš stretnúť vo svojom zamestnaní, ľúbostnom živote a nezabúdajme ani na priateľstvo. Mala by si si uvedomiť, že ty nie si zodpovedná za týchto ľudí a ich emócie. Portál Psychology Today, Time a Business Insider uviedli, ako si s tým hravo poradiť.

Majstri reči

Tí praví manipulátori vždy vedia, čo povedať. Samozrejme, vo svoj prospech. Robia zo seba „obete“ vlastných problémov a potom to prenášajú na druhých. Ak nesplníš ich požiadavky, vyvolajú v tebe pocit viny a výčitky, ktoré ti v noci nedajú spať. Stávaš sa ich bábkou na motúzikoch.

Chcú ťa vlastniť, ovládať a k tomu využívajú predovšetkým sťažovanie si, porovnávanie sa, klamanie, popieranie skutočností alebo úplne prevrátenie pravdy. Tých metód je skutočne veľa, ale buď si istá, že ak pri pomyslení na danú osobu cítiš v sebe nepríjemné chvenie, niečo naozaj nie je v poriadku.

zdroj: Photo by Juan Pablo Serrano Arenas from Pexels

Ty za všetko môžeš

Ty si ten dôvod, prečo ťa podviedol. Ty si ten dôvod, prečo klame. Ty môžeš, za to, že sa s tebou nestretáva, pretože mu nedávaš priestor. Presne toto ti povie prvotriedny manipulátor. Ako sme vyššie spomínali, nemusíš sa s ním stretnúť iba v ľúbostnom živote.

V každom prípade by si však mala byť pripravená spáliť s dotyčnou osobou všetky mosty a to rýchlo. Nezamotaj sa do niečoho ešte horšieho. Je dôležité, aby si im dala pocítiť, že na teba nemajú dosah. Ukonči s nimi akýkoľvek kontakt, úplne sa dištancuj. Chvíľu to môže byť namáhavý boj, ale potom pochopíš, že to bol správny krok. Hlavne, keď sa ti bude lepšie dýchať a v noci zaspávať.

Nie si od nich závislá

Ten pocit, že im niečo dlhuješ alebo bez nich nemôžeš žiť, je ilúzia. Zamysli sa a analyzuj trošku ich správanie. Spôsobia ti niečo veľmi zlé, sklamú ťa, prípadne urazia a na druhý deň sú ako vymenení? Rozdávajú ti komplimenty, sú pozorní a v neposlednom rade milí. Pýtaš sa samej seba, čím si si to zaslúžila? Oni si uvedomujú, že aj tebe raz môže pretiecť pohár trpezlivosti, a preto si to u teba takto „žehlia“.

Sladkými rečami alebo milými gestami si ťa snažia udržať. Namiesto toho by si si mala otvoriť oči. Ak to urobili raz, spravia to znova. Nečakaj, kým ti dôjde trpezlivosť. Využi svoje odhodlanie a choď si po lepší život.

zdroj: Photo by Milan Popovic on Unsplash

Nie si za nich zodpovedná

Zaťažujú ťa neustále so svojimi životnými problémami, pričom je zjavné, že si za ne môžu sami. Ty máš však pocit, že si povinná im pomôcť. Stretnúť sa kedykoľvek to je potrebné, hoci by si kvôli nim mala zanedbávať vlastné povinnosti. Aj takto sa prejavujú manipulátori.

Prenášajú na teba zodpovednosť za ich pocity a problémy. Oberajú ťa o všetok svoj voľný čas a nezaujíma ich, ako sa darí tebe. Dostaneš sa z toho iba jediným spôsobom. Nauč sa hovoriť nie. Nedovoľ, aby na teba prenášali ich depresie. Nedovoľ, aby ťa kompletne ovládali. Stratiť samú seba a svoj život by sa mohlo neskôr nepríjemne odzrkadliť.

Drž sa vlastnej pravdy

Prekrúcanie skutočnosti je u nich na dennom poriadku. Ich príbehy sú často podobné sci-fi filmom. Ak ti vnútorne intuícia hovorí, že tu naozaj niečo nesedí, drž sa toho. Spoliehaj sa predovšetkým na svoje kritické myslenie. Uvedom si, že väčšina vecí, ktoré vypustia z úst, sú iba výplodom ich fantázie, či taktika, ako na niekom dokonale lipnúť.

Ty vieš, kde je pravda, preto nedovoľ, aby ťa neprávom z niečoho obviňovali. Keď v tvojej prítomnosti vyslovia vetu „pozri, čo všetko som pre teba spravil a ty pre mňa nič..“, maj sa na pozore. Neboj sa vzoprieť sa im. Nie si na nich závislá. Dokázala si bez nich žiť predtým a dokážeš to aj teraz. Koniec-koncov, tento typ ľudí by ťa mohol postupne priviesť do psychickej záhuby. Prečo by si potom kvôli nim mala riskovať vlastné šťastie? Nehľadaj výhovorky. Konaj.

Zdroj: Psychology Today, Time a Business Insider

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating