Priateľov si drž blízko a nepriateľov ešte bližšie. Určite si už aj ty počula túto frázu, ktorú dokážu pochopiť len tí, ktorí vedia, ako „na ľudí“. Aj keď sa ti to môže zdať zvláštne, skrýva sa v nej naozaj veľká lekcia a rada, ako mať oči aj tam, kde by ti mohlo byť ublížené. Čo všetko sa tým myslí a prečo by si vôbec chcela mať nepriateľov vo svojom živote?

Každá z nás má nejakých nepriateľov, aj keď ich môže nazývať všelijakými pomenovaniami. Dajme do tejto škatuľky ľudí, s ktorými možno dobre nevychádzaš, s ktorými si mala konflikt, s ktorými je medzi vami dusno, aj keď nevieš prečo. Tých, z ktorých cítiš závisť či faloš. Povieš si, že takéto toxické vzťahy okolo seba mať nechceš, no nie vždy sa im dá úplne vyhnúť.

A tak musíš ísť na nepriateľov inou cestou

Občas sa povie ľahko „tak sa s nimi nestretávaj“, no predsa nebudeš meniť prácu iba kvôli tomu, že ti jedna kolegyňa lezie na nervy. Alebo neprinútiš závistlivú susedu, ktorá ti večne robí napriek, aby sa odsťahovala. A tak na to musíš ísť inou cestou. Nahodiť úsmev, zaťať zuby a ukázať im, že ty si tá lepšia a nebudeš sa báť ich zlej energie. Vďaka tomu sa k nim priblížiš tak, že ti nebudú mať šancu za chrbtom ublížiť.

Jednak budú z tvojho prístupu úplne zmätení, na druhej strane, možno si tiež vstúpia do svedomia a zmenia na teba pohľad. Každopádne, toto staré múdro ti chce len dobre. Vďaka tomu, že si s každým bez ohľadu na to, či ho máš, alebo nemáš rada (a on teba, samozrejme), udržiavaš pravidelné kontakty, nedávaš im tak možnosť vytvárať prípadne nebezpečenstvo pre teba.

Je to istá forma psychickej manipulácie s ľuďmi, pričom si ty tá, ktorá bude mať prehľad o všetkom, čo sa okolo nej deje. Ty budeš tá, ktorá nedovolí, aby ti „nepriatelia“ ubližovali, ohovárali ťa, či ťa inak podrazili. Pretože im ukážeš, že na to nemajú dôvod. Tak nahoď svoju milú tvár, správaj sa ako dáma a získaj si ich pozornosť.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.