Všimli ste si, ako môže byť postovanie na sociálnych sieťach návykové? Ako každá droga, zdá sa to byť zábavné a neškodné. Zverejníš niekoľko fotiek na pláži a zrazu sa to páči desiatkam alebo stovkám tvojich priateľov. Cítiš sa dobre, že?

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou

Avšak časom si to ani neuvedomujeme, ale môžeme sa zachytiť v začarovanom cykle, ktorý neustále potrebuje pozitívnu spätnú väzbu na naše príspevky. Keď nám chýbajú lajky a komentáre, časť z nás cíti, že aj im niečo chýba. Môže to byť tragická situácia.

No to, čo ti chýba nie je súhlas druhých, ale sebavedomie. Stali sme sa závislými na spätných väzbách takýmto spôsobom a je ťažké zlomiť túto závislosť. Naše mobily nás upozorňujú a často držia ako rukojemníkov.

unsplash.com

My ľudia, najmä adolescenti, potrebujeme pozornosť.

Chceme, aby ste nám povedali, že sme dosť dobrí, chytrí, alebo pekní. Sociálne siete podporujú iba smäd. Zdá sa, že najväčší kompliment, aký môžeme dostať je komentár pod našu fotku, kde bude emoji, ktoré má namiesto očí srdiečka.

Sociálne siete vytvorili nerealistický rad “favoritov”, “sledovateľov”, “lajkov” a “žiadostí”, ktoré spochybnili svoj vlastný význam.

Môžeme to poprieť. Môžeme povedať, že nás to neovplyvňuje. Robí to však viac, než si myslíme. Niekoľko štúdii ukázalo, že príliš veľa času stráveného na sociálnych sieťach má priamu koreláciu s negatívnym obrazom seba.

Môžeme sa ocitnúť v inej nálade po tom, ako sme boli práve na Instagrame. Toto dievča je krajšie. Tejto osobe sa splnil môj sen. Tento pár je taký spolu tak pekný… môže to takto ísť niekoľko hodín. Začneme sa porovnávať s povrchom toho, do čoho absolútne nevidíme. Vieme, že sociálne siete sú falošné, tak prečo sa nimi nechávame obťažovať?

unsplash.com

Aj keď to popieraš, tvoje správanie hovorí inak. Premýšľaj o tom: uverejňuješ veci, o ktorých vieš, že sa nebudú ľuďom páčiť? Znepokojuješ sa, keď nedostaneš dostatok lajkov na príspevok alebo keď ti ľudia nedajú kompliment? Nedovoľ, aby nad tebou sociálne média vládli. Tvoja dôvera musí ísť zvnútra, nie na základe textov alebo emoji napísaných na obrazovke.

Instagram a Facebook sa stali kalibrom, pomocou ktorého niektorí začali merať svoju vlastnú hodnotu. Stane sa problémom, keď svoju vlastnú hodnotu založíš na followeroch.

Nie si tvoje lajky, ani tvoji followeri a nič tomu podobné. Sľubujem, že tvoj život nie je o nič menej v pohode len preto, že nie je naplnený nepretržitými obrázkami na Instagrame. Si cenený. Si milovaný. Si dôležitý. Život je vraj cesta. Len sa uisti, že cestuješ tým správnym smerom.