Šťastie je to, po čom prahneme všetci. Keď sa cítime šťastní, život je hneď krajší a problémy sa nezdajú až také závažné. Ľudia sa roky pokúšajú nájsť recept na šťastný život. Myslia si, že ak nadobudnú určitý majetok, alebo si nájdu lásku svojho života, dostanú vytúženú prácu, či budú dokonalo zdraví, že až vtedy budú šťastní. No šťastie nepozná slovko „keď“. Je to aktuálny pocit, ktorý si môžeš vypestovať svojimi návykmi a postojmi. Tu je pár jednoduchých tipov, ako zo svojho života odstrániš negativitu a zameriaš sa na šťastie.

1. Prestaň na spoliehať na to, že ťa niekto urobí šťastnou

Bod číslo jedna a zároveň asi najdôležitejší. Základ je uvedomiť si jedno, nik, naozaj nik iný ťa nedokáže urobiť šťastnou len ty sama. Je to tvoje rozhodnutie. Ty sa musíš tak cítiť. Nespoliehaj sa na to, že jeden deň do tvojho života príde niekto, vďaka komu sa všetko zmení. Nezmení. Zmena je v tebe a len ty rozhoduješ o tom, ako sa chceš cítiť.

2. Prestaň sa sťažovať

Každodenné sťažnosti ešte nikomu nepomohli. Otravujú okolie a teba zbytočne oberajú o energiu. Každý máme to svoje, na čo by sme sa najradšej posťažovali, no niektorí z nás sa dokážu ovládať. Občas vyventilovať svoj hnev nie je na škodu. No každodenné frflanie je návykové. Prináša omnoho viac škody ako si vieš predstaviť.

3. Sústreď sa na to dobré

Neverím, že sa v tvojom živote nevyskytujú dobré veci. Určite tam sú, len treba otvoriť oči. Zameraj sa na ne. Možno sú to ľudia, s ktorými tráviš každý deň v škole, či v práci, možno je to tvoja záľuba, ktorá ťa napĺňa. Uvedomuj si, ktoré veci, ti prinášajú radosť a snaž sa ich vyhľadávať.

4. Nezabúdaj na vďaku

A to každý deň. Nezabudni poďakovať za všetko, čo máš. Za to kým si a kde si. Za strechu nad hlavou, za plné bruško, za dve nohy a dve ruky. Za to, že môžeš študovať alebo máš kde pracovať. Za to, že ráno vyšlo slnko a máš ďalšiu možnosť povedať ľuďom, ktorých máš rada, ako veľmi ich máš rada. Buď vďačná za život, ktorý je jedinečný a je len jeden.

View this post on Instagram

Where do you want to travel? @gregbennati

A post shared by TheCoupleGoals (@couplegoals) on

5. Ži tu a teraz

Vykašli sa už na to, čo sa stalo. Prestaň si vyčítať chyby, ktoré si urobila. Stali sa, a keby sa nikdy nestali, o čom by bol život? Každý si so sebou nesiem minulosť, no nie každé jej dovolí, aby ho ovládla. Nedovoľ to ani ty. Rovnako tak zahoď strach a obavy z niečoho, čo sa ešte nestalo. Prestaň na seba vytvárať tlak, ktorý nie je potrebný. Nestresuj sa zbytočne, veď v danej chvíli určite prídeš na to, ako ju vyriešiť. Problémy z budúcnosti v prítomnosti aj tak nevyriešiš.

6. Už im odpusť

Viem, ublížili ti. Nosíš v sebe krivdu, ktorú nevieš prekusnúť. No vieš, že tým ubližuješ len sebe? Vieš, že pomsta ťa šťastnou nespraví, pretože zlo nemôžeš odplácať zlom? Znova by si sa obklopila negativitou a určite by ťa to šťastnou dlhodobo neurobila. Oveľa lepšie je nechať ísť. Nechaj ľudí ísť, nechaj ísť bolesť, ktorú ti spôsobili.

7. Nechaj to odísť

Pokiaľ sa vo svojom živote snažíš nasilu udržať niečo alebo niekoho, kto tam už nepatrí, prinesie ti to veľa bolesti. Je to akoby si za sebou ťahala obrovský balvan a zároveň išla hore kopcom, takže ťa ten balvan tiahne dole. Nie je jednoduchšie sa ho pustiť? Bude sa ti kráčať lepšie a pocítiš úľavu. Nechaj odísť to, čo ti bráni v šťastiu.

8. Neočakávaj a nebudeš sklamaná

Človek, od ktorého nič nečakáš ťa nemôže sklamať. Jednoduché pravidlo. Väčšina dôvodov našej nespokojnosti spočíva v tom, že máme prehnané nároky na ľudí, ktorí ich nedokážu splniť. Potom ostávame smutní a sklamaní. Skús sa k tomu postaviť z druhej strany. Nečakaj nič. A ak sa niečo podarí, môže ťa to len príjemne prekvapiť a potešiť.

View this post on Instagram

@burimova #couple #love

A post shared by WOMANSLOOK RUSSIA 🇷🇺 (@womanslook) on

9. Hýb sa

Aké jednoduché však? No tak účinné. Fyzická aktivita ti napomôže z tela vyplaviť hormóny šťastia, ktoré prispejú k dobrej nálade. Navyše má množstvo benefitov na zdravie. Znižuje tlak, eliminuje stres a je to príjemný spôsob odreagovania sa. Nehovoriac o pozitívnych účinkoch na tvoj postavu.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.