Každému sa občas stane, že mu deň pokazí aj úplná banalita. Nepodstatná vec, ktorá však ovplyvní našu náladu na celý deň. Možno práve prvý pohľad na vec zapríčiní, že všetko najprv vidíme čierno, aj keď to tak v skutočnosti nie je. Každý problém sa začína nejakou príčinou. Mnoho ľudí tak veľmi naštve alebo sklame daná udalosť, že absolútne nerozmýšľa nad tým, prečo sa to všetko stalo. Je to úplne normálne, pretože práve vtedy vrú v nás všetky možné emócie, ktoré začínajú zlým postojom k veci.

Práve preto sa vždy hovorí, že všetko chce čas. S odstupom sa dokážeme na všetky problémy pozerať s nadhľadom. Časom sa dokáže vyriešiť mnoho nezodpovedaných otázok, ktoré sme si mysleli, že odpoveď nemajú.

Všetci na tomto svete sme odlišní. Každý má inú povahu, každý má rôzne rozpätie tolerancie a každého dokáže nahnevať niečo iné. Je to v poriadku, že občas nedokážeme pochopiť, ako niekoho môže naštvať strata obyčajného trička. Na pohľad sú to veci, ktoré sa dajú vyriešiť. Samozrejme, že sa dajú, veď kedykoľvek si môžme kúpiť nové tričko. Čo tak, ale pozrieť sa bližšie? Veľmi dôležité je, uvedomiť si hodnotu danej veci.

zdroj: godandman.com

Čo ak práve to tričko, ktoré niekto stratil znamenalo pre neho veľmi veľa? Mohla to byť spomienka na niekoho, koho mal veľmi rád alebo mu pripomínalo určitú situáciu. Alebo čo ak práve to tričko, bolo jediným kusom oblečenia v šatníku toho človeka? Emócie dokážu robiť s človekom divy a mnohokrát sú práve psychické príčiny tie, ktoré dokážu všetko rozbúrať. Veľakrát to, čo na povrchu vidíme ani z polovice nezodpovedá tomu, čo sa odohráva vo vnútri.

Nesmieš sa tomu poddať

Existuje jeden a pol druhu problémov: riešiteľné a neriešiteľné. Preto hovorím jeden a pol, pretože podľa mňa všetko, čo sa dá vyriešiť problémom nie je. Neriešiteľné problémy, ako napríklad vážne choroby, sú síce zlé, ale stále je tu tá možnosť veriť aj v nemožné. Zázraky sa dejú len tým, ktorí na ne veria, ale stávajú sa. Nikdy nemôžeme vedieť, čo sa stane, to je to čaro budúcnosti. Jej spontánna stránka nás dokáže okúzliť, ale aj zneistiť. Nikdy však nie je neskoro na to, začať veriť. Len sa tomu nesmieme poddať, aj keby bolo tisíc faktorov, ktoré hovoria v neprospech. Ukáž životu, že ty tu máš tisíc a jeden dôvodov na dobrú náladu. V každom dni sa dá nájsť niečo pozitívne, aj keď občas budeš musieť hľadať o čosi ťažšie.

Neubližuj iným

Aj napriek akémukoľvek problému však nesmieme stratiť samých seba. Nesmieme stratiť hlavu a začať konať zbrklo a agresívne, nemá to význam, len si zbytočne privodíme ďalšie ťažkosti. Je veľa spôsobov riešenia problémov. Žiaľ často si to ľudia neuvedomia a vylejú si zlosť na niekom, kto za to fakt nemôže. Čo je však ešte horšie, väčšinou to spravia ľuďom, ktorí by pre nich spravili čokoľvek. Niekedy im to neskôr „zapne“, že spravili chybu, no občas to však nezistia. Určite takého človeka poznáš aj ty. Je zopár ľudí, ktorí vedia, že takto reagujú na situácie, a tak sa radšej uzavrú do seba a snažia sa nekomunikovať s okolím, pokým sa ich problém nevyrieši.

zdroj: unsplash.com

Dávaj pozor, čo hovoríš

Za každým problémom stoja tisícky citov, emócií a nie stále ich dokážeme udržať na uzde. V zápale hnevu však môžeme povedať aj to, čo nás môže neskôr veľmi mrzieť. A tak stále musíme dávať pozor na to, čo hovoríme. Slová dokážu ublížiť viac než facka a zaryjú sa hlboko do pamäti, srdca a vydržia tam veľmi dlho. Možno aj navždy. Niekedy je najviac zostať ticho. Hovorí sa síce, že pravda mnohokrát vypláva na povrch až po ostrej hádke, pretože emócie sú vypäté, ale pravdou je, že vtedy hlava zveličuje všetko, čo sa dá, a tak robíme aj z nepodstatnej maličkosti mocnú zbraň.

Nemysli len na seba

Na druhej strane je veľmi dôležité uvedomiť si, že nie si na tomto svete sama. Pamätaj si, že na svete je milión ľudí, ktorí majú problémy oveľa väčšie a tie tvoje by za problém ani nepovažovali. Preto si musíme vážiť každú maličkosť a každé uvoľnenie napätia, ktoré práve prežívame. Koniec koncov… žiadna búrka netrvá večne. Po každom daždi raz vyjde slnko, len musíme byť vytrvalí.

Nevieš, tak nesúď

Určite sa nám niekedy stane, že sme práve my obeťou vylievania zlosti. Je to prirodzené, pretože sa za svoj život stretneme s nespočetným množstvom ľudí. Stále však majme na pamäti, že možno nevieme úplne všetko, čo sa v živote danej osoby odohráva. Aj najlepší kamarát môže ukrývať bolestivé rany, ktoré nechce ukázať na povrch. Nie preto, že by ti neveril, ale preto, lebo jednoducho nechce. Každého, koho v živote stretneš možno prežíva boj, o ktorom ty nemáš ani potuchy. Preto buď milá. Vždy. Aj keď ti to bude niekedy proti srsti, lebo ľudia dokážu byť pekne odporní, vtedy si ale spomeň na to, že nevieš…

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.