Sebectvo nie je práve dobrá vlastnosť, ktorou sa človek rád pochváli, no nemala by si sa cítiť zle za to, že si občas sebecká. Každý z nás sem-tam potrebuje, aby bol sám pre seba na pomyselnom piedestáli.

Sebecká môžeš byť aj vtedy, keď urobíš niečo, čo je dobré len pre teba. Vtedy môžeš najčastejšie počuť vety o tom, ako sa staráš len sama o seba a na druhých sa nedívaš. No netreba hneď stresovať, ak tým skutočne neubližuješ svojmu okoliu. A nemyslíme tým to, keď sa na teba niekto urazí za to, že si povedala na niečo „nie“. Ďalej sa venuj tomu, čo robíš pre to, aby si bola v psychickej pohode.

Ak chceš zistiť, či sa správaš aj vo vzťahu sebecky, urob si náš kvíz.

Kde sa máš na svojom rebríčku priorít?

Keď sa nedáš na prvé miesto v živote, ako môžeš čakať, že to urobí tvoj partner alebo rodina? Ak si raz za čas sebecká, nesprávaš sa zle a automaticky to o tebe nehovorí, že si zlá osoba. Len sa staráš o svoje psychické zdravie, nastavuješ si svoje hranice a uvedomuješ si, ako veľmi potrebuješ takéto dni častejšie.

Mnohí ľudia si sebeckého človeka predstavujú tak, akoby to bol niekto, komu na ostatných nezáleží, je namyslený, má vysoké sebavedomie a nedokáže sa sústrediť na nič iné, len na seba. Keď budeš sebecká len občas, neboj sa toho, že si to budú myslieť aj o tebe, lebo to tak v skutočnosti nebude.

Tým, že budeš občas sebeckou a počas dňa budeš robiť len to, na čo máš ty chuť a náladu, budeš rásť. Dovolíš, aby celý tvoj vnútorný svet rozkvitol. Keď sa jeden deň v týždni postaráš o seba, dodá ti to energiu na to, aby si sa zvyšné dni týždňa starala o druhých.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.