Sedíš vedľa ľudí, ktorí sú ti viac či menej známi, počúvaš, čo hovoria, no na jazyku máš svoje myšlienky. Už-už zbieraš odvahu na to, aby si sa prejavila, ale nejaký vnútorný strach ťa stopne a ty ostaneš ticho. Zadusíš v sebe to, čo ti bežalo hlavou, pretože sa bojíš, že by si bola nepochopená. Alebo by ťa vysmiali. Mysleli by si, že si hlúpa či dokonca by ťa prestali mať radi, lebo s nimi nesúhlasíš. Za všetko môže iný názor.

Nie je nič horšie, ako to, keď nemôžeš byť sama sebou. Akosi prirodzene sa v našom živote stretávame s ľuďmi, ktorí sú nám v rôznych smeroch podobní. Ako dospelí si vyberáme tých, ktorí majú určité názory, hodnoty a postoje rovnaké ako my, no my ako osobnosti pritom nie sme rovnakí. Niečo nás spája, ale niečo aj rozdeľuje.

Nie je to však dôvod na to, aby sme na seba ukazovali prstom a vzájomne sa súdili.

Iný názor z teba nerobí horšieho človeka

Je úplne normálne, ak v istých témach s ľuďmi okolo seba nesúhlasíš. Ako keď ste mali v triede diskutovať so spolužiakmi podľa zadania a trénovať si tak schopnosti vyjadrovať sa, pracovať s kritickým myslením či argumentáciou. Aj vo vzťahu sa s partnerom častokrát na niečom nezhodneš, no nie sú to vždy veci, ktoré by mali končiť až rozchodom, no nie? Je potrebné si uvedomiť, že každý má právo na svoj názor. A tiež právo vysloviť ho nahlas.

Nie si horšia, ani hlúpejšia, ani menejcennejšia, ak vidíš veci inak. Zlé je to iba vtedy, ak si medzi ľuďmi, ktorí to nechcú rešpektovať. Nie sú to tí, s ktorými by si mala tráviť svoj čas, ak nemajú pochopenie pre iných. Na priateľstvách v rôznych formách je krásne to, že v nich panuje úcta, aj keď je skupina tvorená z úplne odlišných jedincov. Nikto sa na nikoho nepozerá krivo a berie aj iný uhol pohľadu.

Preto buď s tými, pri ktorých nemusíš mať strach tie ústa naozaj otvoriť. A vieš čo, nemaj strach otvoriť ich hocikedy a hocikde, ak to tak cítiš. Oni ťa za neho nemôžu súdiť, aj keby chceli.

Pamätaj si, že vždy je lepšie byť nenávidená za to, kým si, ako milovaná za to, kým nie si, ok? A v konečnom dôsledku, nikdy nikto nemá pravdu, takže sa nemôžeš mýliť. Je to len o tom, čo sa danému človeku páči viac.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.