Photo by Erriko Boccia on Unsplash

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Každý z nás má v živote problémy. Aj keď sú rôzne, neznamená to, že tvoje by boli menej podstatné. Je potrebné, aby si o nich hovorila správnym ľuďom, pretože ich zamlčovanie by mohlo mať vážne dôsledky. Portál Psychology Today, Healthy Place a The New York Times vysvetlil, ako sa môžeš niekomu otvoriť.

Nech sa ti v živote stalo čokoľvek, tvoj stav sa nezlepší tým, že budeš utekať. Aj keby si bola zaneprázdnená 24/7, vždy ťa to dobehne a napokon tomu musíš čeliť. Hoci si svoje problémy riešiš sama, neznamená to, že by si nemohla mať pri sebe oporu. Či už by to bola rodina, partner, najbližší kamaráti.

Ak budeš v sebe dusiť veci, iba sa vystavíš veľkému tlaku, ktorý by ti koniec-koncov mohol ublížiť. Nezabúdaj, že aj mentálne zdravie je veľmi dôležité, a práve rozprávanie sa o citoch a trápeniach sú skvelou prevenciou.

Vyber si správnu osobu

Nie je také jednoduché otvoriť sa niekomu. Preto riadne dbaj na svoj výber. Neboj sa osloviť dlhoročnú kamarátku, prípadne niekoho z rodiny. Ak sa oni tebe zdôverujú s problémami, prečo by si nemohla aj ty? Predsa od toho sú tu. Dohodnite si ideálny čas a miesto. Dovtedy si môžeš detailne predstaviť, čo všetko máš na srdci. Nezáleží na tom, či máte konflikt medzi sebou alebo iba teba niečo trápi. Je dôležité rozprávať sa o tom. Komunikácia má čarovné účinky.

Nevnímaj to ako najväčšie zlyhanie

Nie vždy je všetko ružové ako z rozprávky. Je to normálne. Možno si práve ty spravila nejakú chybu, ale čo je na tom zlé? Sme ľudia a mýliť sa je ľudské. Svet sa nezrúti a vedz, že všetko zlé je na niečo dobré. Dopraj trpezlivosť sebe a aj ďalšej osobe, s ktorou máš momentálne napäté obdobie. Práve na prešľapoch sa naučíme najviac a pamätaj, že v živote nikdy neprehráš. Iba získaš ďalšie skúsenosti.

Nehanbi sa za svoje city

Nikdy v sebe nedus to, čo cítiš. Hnev, láska, smútok, bolesť sú veľmi silné emócie, ktoré nás ovplyvňujú bez toho, aby sme si niečo všimli. Snaž sa nájsť príčinu, čo v tebe vyvolalo tieto pocity. Nehanbi sa za ne. Si človek a keby si nič necítila, asi by to nebolo veľmi v poriadku. Rozprávaj o nich a buď si istá, že postupne nájdeš východisko. Každú túto emóciu musel vyvolať nejaký čin alebo slovo. Časom nájdeš všetky odpovede, ktoré potrebuješ a prvý krok je začať o tom hovoriť.

Urč si, čo chceš dialógom dosiahnuť

Hoci máš v živote osobu, o ktorú sa môžeš kedykoľvek oprieť a naozaj cítiš, že sa jej môžeš otvoriť, dbaj na to, koľko hovoríš. Presne si urči, čo chceš týmto rozhovorom získať. Možno potrebuješ niekoho úprimný názor, vyrozprávať sa alebo zlepšiť si náladu. To sa všetko dá. Lenže si dávaj pozor, aby sa to zrazu nezvrtlo do neustáleho sťažovania si. Ak dookola omielaš to isté a už ani sama nevieš, kde je sever, daj si pauzu. Nechaj si to uležať v mysli a skúste sa nejako rozveseliť.

Neboj sa požiadať o pomoc

Či už požiadaš o podporu rodinu, kamarátov, partnera, psychológa, nezáleží na tom. A nie je to žiadna hanba. Niekedy nám ani naši najbližší nevedia poradiť, a preto nie je zlé zvážiť návštevu u životného poradcu, či vzťahového mentora. Závisí to od tvojho problému. Pamätaj, hoci si v živote sama za seba, neznamená to, že musíš byť samotár a so všetkým sa vysporiadať v tichosti. NIE! Od toho sú tu práve títo ľudia, tak ich od seba neodstrkávaj. Prekonaj vnútornú bariéru, kvôli ktorej ti doslova stuhne jazyk. Nie je to žiadna hanba. Je to nutnosť.

Zdroj: Psychology Today, Healthy Place a The New York Times

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife