,,Si krásna!“ Toto je veta, po ktorej väčšina z nás očervenie. Po celý náš život, sme vedení k tomu, že toto je jeden z najväčších komplimentov. Pretože žijeme vo svete, v ktorom sa kráse pridáva najväčšia pozornosť.

Nie som cynická no viem, že keď mi povieš: ,,Si krásna,“ nesnažíš sa ma zbaviť ľudskej pokožky a pozrieť sa do môjho vnútra. Viem, že sa nesnažíš znižovať to, kto som, keď sa pozeráš na moje telo radšej, ako na moju dušu. Ja viem, že tieto slová sú myslené ako kompliment. Majú ma pozdvihnúť vyššie a chváliť ma.

zdroj: unsplash.com

Nemôžem si pomôcť, ale divím sa, prečo je krása stále tým cieľom, za ktorým sa každý tak veľmi ponáhľa. Nemôžem si pomôcť, ale stále sa divím, prečo chcú byť všetci inými ako v  skutočnosti sú.

Možno nechcem byť krásna. Možno chcem to, že keď sa na mňa pozrieš, uvidíš najskôr moju silu, hmatateľnú, silnú. Možno namiesto toho, aby si ma opisoval ako objekt túžby chcem, aby si videl moju myseľ, moje myšlienky, môj spôsob myslenia, ktorým posúvam hranice omnoho ďalej, ako len za krivky môjho tela.

zdroj: unsplash.com

Možno nechcem byť zaradená v nejakej kategórií. V kategórií, ktorá bude určovať, ako by som mala vyzerať, ako by som sa mala správať a ako by som mala myslieť. Možno nechcem očakávania, ktoré prichádzajú s týmto predpokladom toho, kto som – že budem istým spôsobom stredobodom pozornosti nejakých mužov, alebo podporovať určitý súbor hodnôt.

Možno nechcem byť označená. Obmedzená tým, čo môžeš vidieť bez toho, aby si si vzal čas na prečítanie môjho príbehu a aby si zistil, čo leží pod ním.

Možno namiesto toho byť krásna, budem radšej smelá. Radšej budem statočná. Radšej budem láskavá alebo nebojácna alebo inteligentná alebo vášnivá. 

zdroj: unsplash.com

Možno budem radšej žena, ktorá nebude zadržaná za to, čo vidíš, pretože budem oveľa viac. Žena, ktorá je naplnená vrstvami a emóciami a hodnotami a spôsobmi myslenia, ktoré nebudú čakať na preskúmanie.

Možno chcem, aby si ma videl takým spôsobom, akým ja vidím seba samú. Ako človeka, ktorý rozmýšľa, ktorý cíti, ktorý miluje, ktorý sa smeje, ktorý je ďaleko viac ako len tvár a telo, ale bijúce srdce a živá duša.

Možno chcem byť sila, prítomnosť. Možno chcem byť bytosťou ktorú budeš chcieť skôr spoznať ako držať. Skúmať skôr ako definovať. Otvárať skôr ako zatvárať.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.