Strach. Hlavný nepriateľ našich snov. Kat našich cieľov. A tichý zabijak, ktorý nás kedykoľvek a bez problémov vyradí z hry.

Nech však vyzerá akokoľvek hrozivo, vždy je len v našej hlave. Preto mu nikdy nesmieš dovoliť, aby ťa celú ovládol. Nesmieš ho nechať rozhodovať o tom, čo dokážeš a v čom môžeš byť dobrá. Nedovoľ mu, aby ťa prinútil myslieť na to, čo všetko sa stane, keď zlyháš. Od začiatku buď preto silná a mysli na obrovskú radosť, ktorá ťa pohltí, keď vyhráš. Lebo v tom je tá sila. A viera. Viera v seba a v to všetko, čo veríš. Viera, že všetky tvoje ciele sú skutočné, splniteľné, a že ty ich dosiahneš.

unsplash.com

No vieš ako to s cieľmi a splnenými snami funguje?

Predstav si niečo po čom veľmi túžiš. Nejaký svoj sen. Túžbu. Takú tú, ktorá nie je príliš veľká. Po ktorej sa stačí už len natiahnuť rukou. Teda niečo, čo máš takmer na dosah. Krásne naň vidíš, dokonca už presne cítiš aj ako vonia a na jazyku už máš jeho chuť. Už si celkom jasne aj predstavuješ, že si to dosiahla. Cítiš ten pocit všade. A hoci si pre to nemusela urobiť až tak veľa, ten pocit je aj tak fajn. Hreje ťa pri srdci…

A v tom sa niečo stane. V momente, keď po tom svojom sne načahuješ ruku a dotýkaš sa ho už dokonca aj končekmi prstov, vtedy ti do cesty spadne hora problémov. Tá hora síce nie je obrovská, no tvoj sen je príliš maličký. A tak sa ti úplne stratí z očí. Už ho viac nevidíš. Vieš o ňom. Vieš, že tam niekde je, ale nevieš sa k nemu dostať. A tak začneš riešiť problém po probléme, lebo to vyzerá byť ako správny spôsob. Jeden z problémov vyriešiš rýchlo, druhý pomalšie a iný odložíš na neskôr.

unsplash.com

Ale ako to už v živote býva, sú problémy, ktoré vyrieši až čas. A tak tam naďalej na tej kope ležia. Kopa sa teda raz zväčšuje, raz zmenšuje a ty si úplne pohltená tým, aby si ju celú odpratala. Chceš odhodiť bokom všetky prekážky, ktoré ťa zastavili. A pritom si už ale úplne zabudla, kam si to vlastne šla. Čo si vlastne chcela. Lebo ten tvoj malý cieľ nie je nikde vidieť. A tak, keď zišiel z očí, zišiel aj z mysle… Viac teda cieľu niet.

Preto je dôležité, aby bol tvoj cieľ veľký. Ba obrovský. Aby si ho vždy videla. Aj keď ťa stretne len malá prekážka, či milión veľkých. Tvoj cieľ bude vždy dostatočne viditeľný. A preto sa ti nikdy nestratí a ty budeš môcť za ním ísť. Hoc vieš, že niekedy budeš musieť spomaliť alebo celkom zastať, možno aj o krok ustúpiť, no vždy tam v diaľke bude. Tvoj cieľ.

unsplash.com

Niekedy sa ti môžu zdať tvoje ciele až príliš obrovské. Môžu ti znieť príliš bláznivo. No vedz, že vždy budú splniteľné, keď sa ich nebudeš báť. Keď sa nenecháš zlomiť žiadnou prekážkou. Keď odoláš. A hlavne, keď vstaneš a niečo spravíš. Nemusíš sa báť ani toho, že na chvíľu vyjdeš zo svojej komfortnej zóny. Pretože život ťa odmení. Len maj trpezlivosť.

Zapamätaj si, že žiadna cesta nie je v skutočnosti taká ťažká ako vyzerá. No platí to aj naopak. Žiadna nie je ani taká jednoduchá. A keď sa už máš nejakou vybrať, tak nech jej koniec – tvoj cieľ – stojí za to.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.