Nedovoľ, aby ti tvoj život preplával len na týchto slovách manipulatívneho partnera. Iste, frázy, ktoré využíva manipulátor, je omnoho viac, no v tomto článku nájdeš tie najčastejšie, ktorými sa nedaj oklamať. Toto je päť manipulatívnych fráz, o ktorých jednoznačne potrebuješ vedieť!

Ak tvoj partner neustále prenáša zodpovednosť za svoje konanie na teba a tvoje ramená, zbystri pozornosť. „Pozri, čo si ma prinútila urobiť!“ To, čo sa rozhodol vykonať, či urobiť je len na ňom a jeho rozhodnutí, teba z toho nemôže viniť. Veď predsa vždy existuje voľba, či danú vec urobiť alebo nie, a to aj za predpokladu, keby si mu povedala „urob to“! Jednoducho manipulátor sa snaží preniesť zodpovednosť na niekoho iného, prezentuje sa, že on je obeť, ktorá nemala na výber!

Odpustiť len preto, že ti kúpil niečo drahé? To hádam nie. Manipulátor vie šikovne narábať s presvedčením, že mu odpustíš za peniaze, či jeho honosné dary. „Ako sa na mňa môžeš hnevať, keď som ti kúpil…?“ V tomto ponímaní to ani nie je dar, ale úplatok, čo je ďalší spôsob, ako sa zbaví zodpovednosti. Neskoč mu na to! Vo vzťahu sú dvaja, nie jeden. Aj tvoja polovička sa musí pozrieť pravde do očí, keď niečo urobil, čo nemal, musí za to niesť plnú zodpovednosť.

Neustále ťa kontroluje a dáva ti najavo, že si podvodník, ktorý hrá nečestnú hru? Tu tiež niečo nie je v poriadku. „Mám právo kontrolovať tvoj telefón!“ Vzťah je aj o dôvere. Ak ti už teraz neverí a chce ťa mať pod kontrolou, čo si myslíš, má budúcnosť taký vzťah?

„Ak odo mňa odídeš, ublížim si, “ najmanipulatívnejší výrok, aký mohol manipulátor povedať. Nedaj sa mu vtiahnuť do tohto nebezpečného kolotoča. Je nezmysel, aby sa ti tvoj partner vyhrážal samovraždou, či sebapoškodzovaním. V takomto prípade je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, pretože nikdy nevieš, či by toho nebol naozaj schopný!

Chce u teba vyvolať pocity viny. „Viem, že teraz ešte nechceš deti, ale ak ma miluješ, tak by si ich chcela.“ Ak momentálnej chvíli pociťuješ, že ešte nie si pripravená na rolu matky, je to v poriadku a tvoj partner by to mal akceptovať. Najprv ti povie, že ti rozumie a následne ťa chce zmanipulovať „..ale ak ma miluješ, tak by si ich chcela,“ ide o záver, ktorý ťa má emocionálne raniť. To sa vo vzťahu nerobí!

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.