Manipulácie vo vzťahu

Čo si predstavuješ pod psychickým týraním? Pravdepodobne veľké hádky, rozbíjanie tanierov, nadávky. Ach, kiežby len to. Niektoré manipulácie vo vzťahu sú tak ťažko rozpoznateľné, že by ti ani nenapadlo, že ide o psychické týranie. Lenže pravda je, bohužiaľ, iná.

Ak tvoj partner robí niektorú z týchto vecí, môže to byť veľmi nebezpečné pre tvoje sebavedomie.

Hrá sa s tvojím sebavedomím 

Túto manipuláciu si veľakrát ani nevšimneš, pretože vyzerá veľmi prirodzene. Napríklad, tvoj partner ti stále hovorí, že si pribrala nejaké kila navyše, nie je to pekné a škodí to tvojmu zdraviu. A ešte na konci pridá: “len ti chcem otvoriť oči” alebo “veď som jediný v tvojom okolí, kto je k tebe ako tak úprimný”.  

Manipulácie vo vzťahu
zdroj: Pexels/Kampus Production

Robí to preto, lebo pozná tvoje strachy a obavy. Vie, že ti vadí tvoja výška? Tak keď si kúpiš nové rifle, tak ti povie “no konečne v týchto rifliach nevyzeráš byť taká obrovská, pristane ti to”. Vie o tom, že v práci sa cítiš o niečo menej ako ostatní? Tak ti stále bude pripomínať, že by si sa mala tejto práce držať, pretože s vedomosťami, ktoré máš, si inú prácu nenájdeš až tak ľahko.  

Utekaj od neho. Ničí tvoje sebavedomie. Pretože chce, aby si sa mu z nejakého dôvodu začala podriaďovať. Predsa oveľa ľahšie sa poddajú ľudia, ktorí majú nízke sebavedomie.  

Spochybňuje tvoju pamäť a emócie

Koľkokrát si od neho počula “ja som to nepovedal” alebo “ale, prosím ťa, prečo tak prehnané reaguješ na niečo, čo za to nestojí”? 

Zakaždým spochybňuje svoje slová, ktoré ti povedal v minulosti. Ale ty si si istá, že ti to naozaj povedal. Šikovná manipulácia. Hlavne vtedy, keď nechceš brať zodpovednosť za slová, ktoré vypustíš zo svojich úst. A jemu ide presne o to.  

Takisto spochybňuje tvoju reakciu na nejaké situácie. Zapamätaj si, že len ty vieš, či ti za to tá alebo iná situácia stojí a len ty vieš, ako chceš, môžeš a budeš na ňu reagovať. Sú to tvoje emócie, nie jeho.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating