nasilie

Psychické

Psychické násilie síce nie je viditeľné, no napriek tomu tvoje vnútro ničí. Urážkami a znehodnocovaním tvojej osoby ti vytvára psychickú ujmu. Následkom toho sa začneš podceňovať, dokonca si možno myslieť, že si to zaslúžiš.

Ku psychickému týraniu sa radí poučovanie, ponižovanie, kritizovanie všetkého, čo urobíš, izolácia od ľudí, neustála kontrola, urážky a vulgarizmy. Taktiež vyhrážanie sa ublížením tebe alebo aj sebe, len preto, aby si sa cítila zle.

násilie
zdroj: Unsplash/Nadine Shaabana

Ekonomické

Aj takýto druh násilia poznáme a týka sa prípadov, keď muž nie je ochotný prispievať na domácnosť, ktorej je súčasťou. Taktiež keď odmieta platiť na deti, či dokonca od teba peniaze nejakým spôsobom vymáha. Nesmieme zabudnúť na donucovanie pri úveroch alebo iných zmluvách, ktoré ťa môžu finančne ohroziť.

Se*uálne

Se*uálne týranie je akoby spojenie toho fyzického a psychického. Partner v ňom poukazuje na svoju silu, agresiu a dokonca „nadradenosť“ a pudy, ktoré v ňom harašia. Týka sa to nielen vynucovania si intímností bez tvojej iniciatívy, ale aj obťažovania, nútenia k praktikám či pozeraniu „filmov pre dospelých“.

Viac z kategórieDating